
One card is drawn from a well-shuffled deck of $52$ cards. Calculate the probability that the card will not be an ace.
Answer
493.8k+ views
Hint: Find number of all non ace cards from a deck of $52$ cards which are your favorable outcomes, then divide it by the total number of outcomes to get the required probability.
* Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Complete step-by-step answer:
Find the total outcomes.
We have a total of $52$ cards in a well-shuffled deck.
$\therefore $ Total outcomes $ = 52.$
Find the favorable outcomes.
There are $4$ ace cards in a deck of $52$ cards.
$\therefore $ Total non-ace cards $ = 52 - 4 = 48.$
$\therefore $ Total favorable outcomes $ = 48.$
Find the probability that the card will not be an ace by using a probability formula.
Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Probability ${\text{ = }}\dfrac{{{\text{48}}}}{{{\text{52}}}}$
Cancelling out common factors from numerator and denominator.
$ = \dfrac{{12}}{{13}}$
$\therefore $ Probability that the card will not be an ace $ = \dfrac{{12}}{{13}}$.
Note: Students can get confused with ace and non-ace cards. Keep in mind the ace cards are the four cards each of different suites, having A written on them along with the sign of the suite. So, all other cards except these are non-ace cards.
Alternate method:
Probability that the card will not be an ace $ = 1 - $ Probability that the card will be an ace
There are $4$ ace cards in a deck of $52$ cards.
Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Probability $ = \dfrac{4}{{52}}$.
Probability that the card will not be an ace $ = 1 - $ Probability that the card will be an ace
$
= 1 - \dfrac{4}{{52}} \\
= \dfrac{{52 - 4}}{{52}} \\
= \dfrac{{48}}{{52}} \\
= \dfrac{{12}}{{13}} \\
$
Probability that the card will not be an ace $ = \dfrac{{12}}{{13}}$.
* Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Complete step-by-step answer:
Find the total outcomes.
We have a total of $52$ cards in a well-shuffled deck.
$\therefore $ Total outcomes $ = 52.$
Find the favorable outcomes.
There are $4$ ace cards in a deck of $52$ cards.
$\therefore $ Total non-ace cards $ = 52 - 4 = 48.$
$\therefore $ Total favorable outcomes $ = 48.$
Find the probability that the card will not be an ace by using a probability formula.
Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Probability ${\text{ = }}\dfrac{{{\text{48}}}}{{{\text{52}}}}$
Cancelling out common factors from numerator and denominator.
$ = \dfrac{{12}}{{13}}$
$\therefore $ Probability that the card will not be an ace $ = \dfrac{{12}}{{13}}$.
Note: Students can get confused with ace and non-ace cards. Keep in mind the ace cards are the four cards each of different suites, having A written on them along with the sign of the suite. So, all other cards except these are non-ace cards.
Alternate method:
Probability that the card will not be an ace $ = 1 - $ Probability that the card will be an ace
There are $4$ ace cards in a deck of $52$ cards.
Probability of an event is given by dividing the number of favorable outcomes by the total number of outcomes.
Probability $ = \dfrac{4}{{52}}$.
Probability that the card will not be an ace $ = 1 - $ Probability that the card will be an ace
$
= 1 - \dfrac{4}{{52}} \\
= \dfrac{{52 - 4}}{{52}} \\
= \dfrac{{48}}{{52}} \\
= \dfrac{{12}}{{13}} \\
$
Probability that the card will not be an ace $ = \dfrac{{12}}{{13}}$.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
State the laws of reflection of light

Arrange Water ethanol and phenol in increasing order class 11 chemistry CBSE

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

A mixture of o nitrophenol and p nitrophenol can be class 11 chemistry CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE
