![SearchIcon](https://vmkt.vedantu.com/vmkt/PROD/png/bdcdbbd8-08a7-4688-98e6-4aa54e5e0800-1733305962725-4102606384256179.png)
How many pencils can we purchase with 20 rupees if one pencil costs 2 rupees?
Answer
506.1k+ views
Hint: We will use the unitary method to find the number of pencils we can purchase from 20 rupees. We will divide the total cost of pencils with the cost of one pencil to get the total number of pencils.
Complete step by step answer:
It is given in the question that the cost of 1 pencil is 2 rupees and the total money in hand is rupees 20. Then, we have to find the total number of pencils we can purchase with rupees 20. Here, to find the total number of pencils we will use the unitary method.
Basically, the unitary method is a mathematical approach to find the value of a single unit and then multiply or divide according to the requirement we have to get the desired result.
For example, the cost of 2 mangoes is rupees 10 then, the cost of one mango will be $\dfrac{10}{2}=5$rupees. Now, we can find the cost of ‘$n$’ mangoes as $(5\times n)$. Similarly, we have total cost to spend as rupees 20, and the cost of 1 pencil is rupees 2. So, the number of pencils that we can purchase in rupees 20 is given by – total amount of money ÷ cost of 1 pencil.
$=\dfrac{Rs.20}{Rs.2}$
$=10$ Pencils.
Therefore, we can purchase 10 pencils in rupees 20.
Note: When every type of question arises it is preferred to find the value of ‘$n$’ unit because, if we know the value of 1 unit then we can directly find the ‘$n$’ unit. So, always try to find the value of 1 unit in this type of question and apply a unitary method.
Complete step by step answer:
It is given in the question that the cost of 1 pencil is 2 rupees and the total money in hand is rupees 20. Then, we have to find the total number of pencils we can purchase with rupees 20. Here, to find the total number of pencils we will use the unitary method.
Basically, the unitary method is a mathematical approach to find the value of a single unit and then multiply or divide according to the requirement we have to get the desired result.
For example, the cost of 2 mangoes is rupees 10 then, the cost of one mango will be $\dfrac{10}{2}=5$rupees. Now, we can find the cost of ‘$n$’ mangoes as $(5\times n)$. Similarly, we have total cost to spend as rupees 20, and the cost of 1 pencil is rupees 2. So, the number of pencils that we can purchase in rupees 20 is given by – total amount of money ÷ cost of 1 pencil.
$=\dfrac{Rs.20}{Rs.2}$
$=10$ Pencils.
Therefore, we can purchase 10 pencils in rupees 20.
Note: When every type of question arises it is preferred to find the value of ‘$n$’ unit because, if we know the value of 1 unit then we can directly find the ‘$n$’ unit. So, always try to find the value of 1 unit in this type of question and apply a unitary method.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
Express the following as a fraction and simplify a class 7 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
The length and width of a rectangle are in ratio of class 7 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
The ratio of the income to the expenditure of a family class 7 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
How do you write 025 million in scientific notatio class 7 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
How do you convert 295 meters per second to kilometers class 7 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
Trending doubts
Five sentences about elephants class 5 english CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
If the HCF of 336 and 54 is 6 then find the LCM of class 5 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
How do you graph the function fx 4x class 9 maths CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)
Name the states which share their boundary with Indias class 9 social science CBSE
![arrow-right](/cdn/images/seo-templates/arrow-right.png)