
Phosphoric acid is used in carbonated beverages containing 3.086% (w/w) hydrogen, 31.61% (w/w) phosphorous and remaining oxygen. If the atomic mass of hydrogen, phosphorus and oxygen are 1.01U, 31.0U and 16U respectively. And if the molar mass of phosphoric acid is 98.03 g/mol. What is the molecular formula of phosphoric acid?
Answer
592.8k+ views
Hint: There are three types of formula in the chemistry i.e. empirical, molecular and structural formula. The empirical formula gives us the simplest ratio of the atoms present in the compound whereas the molecular formula tells us about the total no. of each atom in a molecule and structural formula shows the bonding of an atom.
Formula used:
Complete step by step answer:
- In the given question, it is given that the mass percent of hydrogen and phosphorus is 3.086 % and 31.61 % respectively.
- So, we can calculate the mass % of oxygen by subtracting the addition of mass percent of hydrogen and phosphorus from 100 i.e.
$=100\text{ - ( 3}\text{.086 -31}\text{.61)}\ \text{= 65}\text{.304 }\!\!%\!\!\text{ }$
- It is given that the atomic mass of H, P and O are 1.01u, 31.0u and 16u respectively.
-So, we can calculate the empirical formula of phosphoric acid i.e.
- So, the empirical formula will be ${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$.
- Now, the empirical mass of the compound will be:
$3\ \cdot \text{ 1}\text{.01 + }31\ \cdot \text{ 1}\ \text{+ 4}\ \cdot \text{ 1}6\text{ = 98}\text{.03u}$
- It is given that the molar mass of the compound is 98.03u so the molecular mass will be calculated by dividing molar mass by empirical mass i.e. $\frac{98.03}{98.03}\ \text{= 1}$.
- Now, by multiplying the 1 by the subscript of the empirical formula we will get the molecular formula and it is ${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$.
So, the correct answer is “${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$”.
Note: The empirical formula and molecular formula have a great role because they can be used to determine the general formula of a compound & also the type of molecule and balancing the equations respectively.
Formula used:
Complete step by step answer:
- In the given question, it is given that the mass percent of hydrogen and phosphorus is 3.086 % and 31.61 % respectively.
- So, we can calculate the mass % of oxygen by subtracting the addition of mass percent of hydrogen and phosphorus from 100 i.e.
$=100\text{ - ( 3}\text{.086 -31}\text{.61)}\ \text{= 65}\text{.304 }\!\!%\!\!\text{ }$
- It is given that the atomic mass of H, P and O are 1.01u, 31.0u and 16u respectively.
-So, we can calculate the empirical formula of phosphoric acid i.e.
| Element | Mass Percent | Atomic mass | Relative no. of atoms | Simplest atomic ratio | Simplest whole no. ratio |
| H | 3.086 | 1.01 | $\frac{3.086}{1.01}\text{ = 3}\text{.055}$ | $\frac{3.055}{1.02}\text{ = 3}$ | 3 |
| P | 31.61 | 31.0 | $\frac{31.61}{31}\text{ = 1}\text{.02}$ | $\frac{1.02}{1.02}\text{ = 1}$ | 1 |
| O | 65.304 | 16 | $\frac{65.304}{16}\text{ = 4}\text{.08}$ | $\frac{4.08}{1.02}\text{ = 4}$ | 4 |
- So, the empirical formula will be ${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$.
- Now, the empirical mass of the compound will be:
$3\ \cdot \text{ 1}\text{.01 + }31\ \cdot \text{ 1}\ \text{+ 4}\ \cdot \text{ 1}6\text{ = 98}\text{.03u}$
- It is given that the molar mass of the compound is 98.03u so the molecular mass will be calculated by dividing molar mass by empirical mass i.e. $\frac{98.03}{98.03}\ \text{= 1}$.
- Now, by multiplying the 1 by the subscript of the empirical formula we will get the molecular formula and it is ${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$.
So, the correct answer is “${{\text{H}}_{3}}\text{P}{{\text{O}}_{4}}$”.
Note: The empirical formula and molecular formula have a great role because they can be used to determine the general formula of a compound & also the type of molecule and balancing the equations respectively.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

