
What photon energy could be absorbed by a hydrogen atom that is in the n= $ 2 $ state?
Answer
518.1k+ views
Hint: Since in the question, it is mentioned energy is absorbed so electrons must have jumped from n= $ 1 $ to n= $ 2 $ state that is lower to higher shell. Photons are nothing but a group of electronegative energy while electrons are negatively charged.
Complete answer:
There are six lines in the Hydrogen atom which represents the energy levels of the hydrogen atom for electrons.
When an electron has to move to an upper state then it absorbs energy.
When an electron jumps down to a lower state it emits energy.
Each energy level has its energy quantized, that is, electrons have a specific amount of energy neither than nor more of energy absorbed will allow it to go onto any other energy level.
In terms of electron volts each energy level is specified with energy and five of those energy’s are as follows:-
Energy level energy (in eV)
$ -13.6 $ eV
$ -3.4 $ eV
$ -1.51 $ eV
$ -0.85 $ eV
$ -0.54 $ eV
For electron jumping from n= $ 1 $ to n= $ 2 $ state the required would be
$ [(-3.4)-(-13.6)] $ eV = $ 10.2 $ eV
where $ 1 $ ev= $ 1.6\times {{10}^{-19}} $ joules.
There is another formula to calculate energy
And $ \Delta E=R(\dfrac{1}{n_{final}^{2}}-\dfrac{1}{n_{initial}^{2}}) $
where R is called Rydberg’s constant which is equal to $ 1.097\times {{10}^{7}}{{m}^{-1}} $ .
Note:
As you must have already known by now, if an electron goes from lower energy level to higher energy level let’s suppose $ 1 $ to $ 3 $ it will absorb energy since it takes energy for the electrons to move from lower to higher energy level.
Complete answer:
There are six lines in the Hydrogen atom which represents the energy levels of the hydrogen atom for electrons.
When an electron has to move to an upper state then it absorbs energy.
When an electron jumps down to a lower state it emits energy.
Each energy level has its energy quantized, that is, electrons have a specific amount of energy neither than nor more of energy absorbed will allow it to go onto any other energy level.
In terms of electron volts each energy level is specified with energy and five of those energy’s are as follows:-
Energy level energy (in eV)
$ -13.6 $ eV
$ -3.4 $ eV
$ -1.51 $ eV
$ -0.85 $ eV
$ -0.54 $ eV
For electron jumping from n= $ 1 $ to n= $ 2 $ state the required would be
$ [(-3.4)-(-13.6)] $ eV = $ 10.2 $ eV
where $ 1 $ ev= $ 1.6\times {{10}^{-19}} $ joules.
There is another formula to calculate energy
And $ \Delta E=R(\dfrac{1}{n_{final}^{2}}-\dfrac{1}{n_{initial}^{2}}) $
where R is called Rydberg’s constant which is equal to $ 1.097\times {{10}^{7}}{{m}^{-1}} $ .
Note:
As you must have already known by now, if an electron goes from lower energy level to higher energy level let’s suppose $ 1 $ to $ 3 $ it will absorb energy since it takes energy for the electrons to move from lower to higher energy level.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

