
Relative density of gold is 19.3. If the density of water is 1000 kg/m3. What is the density of gold in SI units ?
Answer
528.6k+ views
Relative density = Density of Substance ÷ Density of Water
Relative density = 19.3
Density of Water = 1000 kg/m³
Density of Gold = Density of Water ×Relative density
= 1000 × 19.3
= 19300 kg/m³
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

