
Suppose a rocket ship in deep space moves with a constant acceleration equal to $9.8m{{s}^{-2}}$ , which gives the illusion of normal gravity during the flight. If it starts from rest, how long will it take to acquire a speed one-tenth that of light, which travels at $3.0\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}$? How far will it travel in doing so?
Answer
575.1k+ views
Hint: Here we need to appropriately apply the equations of the kinematics. The initial velocity, final velocity and the acceleration of the rocket is given. The rocket is moving with uniform acceleration, so we can apply the kinematics equations here. First we will determine the required time, then we will calculate the distance travelled by the rocket.
Formula used:
$\begin{align}
& v=u+at,s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& \\
\end{align}$
Complete step by step answer:
Here the initial velocity $u$ of the rocket is $0$ . the final velocity $v$ is given by
$v=\dfrac{3\times {{10}^{8}}}{10}=3\times {{10}^{7}}m{{s}^{-1}}$ and the acceleration$a=9.8m{{s}^{-2}}$ . Now if $t$ is the required time, then from the kinematics equation we can write
$\begin{align}
& v=u+at \\
& or3\times {{10}^{7}}=0+9.8\times t \\
& ort=\dfrac{3\times {{10}^{7}}}{9.8}=3.06\times {{10}^{6}}s \\
\end{align}$
So it will take $3.06\times {{10}^{6}}s.$
Now if $s$ is the distance travelled in time $t$ then from the kinematics equation we can write
$\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& ors=0\times 3.06\times {{10}^{6}}+\dfrac{1}{2}\times 9.8\times {{(3.06\times {{10}^{6}})}^{2}} \\
& ors=4.59\times {{10}^{13}}m \\
\end{align}$
So it will travel a distance of $4.59\times {{10}^{13}}m$.
Note: To calculate the distance travelled we could have used the relation ${{v}^{2}}={{u}^{2}}+2as$ . As all the other quantities are known to us we can get the value of $s.$ Here we are able to apply the kinematics equations because the rocket is travelling with uniform acceleration. If the rocket was travelling with non uniform acceleration, the kinematics equations could not have been applied . Here we also have to remember that all the quantities should be converted in the same system of units. Here all the quantities are given in the SI system so we will have the value of time and distance in seconds and in meters respectively.
Formula used:
$\begin{align}
& v=u+at,s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& \\
\end{align}$
Complete step by step answer:
Here the initial velocity $u$ of the rocket is $0$ . the final velocity $v$ is given by
$v=\dfrac{3\times {{10}^{8}}}{10}=3\times {{10}^{7}}m{{s}^{-1}}$ and the acceleration$a=9.8m{{s}^{-2}}$ . Now if $t$ is the required time, then from the kinematics equation we can write
$\begin{align}
& v=u+at \\
& or3\times {{10}^{7}}=0+9.8\times t \\
& ort=\dfrac{3\times {{10}^{7}}}{9.8}=3.06\times {{10}^{6}}s \\
\end{align}$
So it will take $3.06\times {{10}^{6}}s.$
Now if $s$ is the distance travelled in time $t$ then from the kinematics equation we can write
$\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& ors=0\times 3.06\times {{10}^{6}}+\dfrac{1}{2}\times 9.8\times {{(3.06\times {{10}^{6}})}^{2}} \\
& ors=4.59\times {{10}^{13}}m \\
\end{align}$
So it will travel a distance of $4.59\times {{10}^{13}}m$.
Note: To calculate the distance travelled we could have used the relation ${{v}^{2}}={{u}^{2}}+2as$ . As all the other quantities are known to us we can get the value of $s.$ Here we are able to apply the kinematics equations because the rocket is travelling with uniform acceleration. If the rocket was travelling with non uniform acceleration, the kinematics equations could not have been applied . Here we also have to remember that all the quantities should be converted in the same system of units. Here all the quantities are given in the SI system so we will have the value of time and distance in seconds and in meters respectively.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

