
The constant γ for oxygen as well as for hydrogen is 1.40 . If the speed of sound in oxygen is 450m/s, what will be the speed of hydrogen at the same temperature and pressure?
Answer
590.1k+ views
Hint: In the solution, the molecular mass of hydrogen is 1 and the oxygen is 16, equate both terms.
Complete step by step solution:
Given:
The adiabatic constant of the hydrogen is ${\gamma _H} = 1.4$.
The speed of the sound in oxygen is \[{V_O} = 450\;{\rm{m/s}}\].
The molecular mass of Hydrogen is \[{M_H} = 1\]
The molecular mass of Oxygen is \[{M_O} = 16\]
Let us assume \[{M_O} = 16{M_H}\]
The equation of the speed of the sound in Hydrogen is,
\[{V_H} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_H}}}} \]
The equation of the speed of the sound in Oxygen is,
\[\begin{array}{l}
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_O}}}} \\
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{16{M_H}}}}
\end{array}\]
Here, T is the Temperature of the molecule.
Now, taking the ratios of the speed of sound in hydrogen to the oxygen is,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{V_H}}}{{{V_O}}} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR \times 16{M_H}}}{{1.4TR \times {M_H}}}} \\
= \sqrt {\dfrac{{16}}{1}} \\
= \dfrac{4}{1}
\end{array}\]
Now,
\[\begin{array}{c}
{V_H} = {V_O} \times 4\\
= 4 \times 450\\
= 1800\;{\rm{m/s}}
\end{array}\]
Therefore, the speed of the sound in the hydrogen is \[1800\;{\rm{m/s}}\].
Note: The $\gamma $ is the gas constant whereas it is a constant value and remains the same 1.4 for all the gases. Be sure about the molecular mass of the hydrogen and the oxygen.
Complete step by step solution:
Given:
The adiabatic constant of the hydrogen is ${\gamma _H} = 1.4$.
The speed of the sound in oxygen is \[{V_O} = 450\;{\rm{m/s}}\].
The molecular mass of Hydrogen is \[{M_H} = 1\]
The molecular mass of Oxygen is \[{M_O} = 16\]
Let us assume \[{M_O} = 16{M_H}\]
The equation of the speed of the sound in Hydrogen is,
\[{V_H} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_H}}}} \]
The equation of the speed of the sound in Oxygen is,
\[\begin{array}{l}
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{{M_O}}}} \\
{V_O} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR}}{{16{M_H}}}}
\end{array}\]
Here, T is the Temperature of the molecule.
Now, taking the ratios of the speed of sound in hydrogen to the oxygen is,
\[\begin{array}{l}
\dfrac{{{V_H}}}{{{V_O}}} = \sqrt {\dfrac{{1.4TR \times 16{M_H}}}{{1.4TR \times {M_H}}}} \\
= \sqrt {\dfrac{{16}}{1}} \\
= \dfrac{4}{1}
\end{array}\]
Now,
\[\begin{array}{c}
{V_H} = {V_O} \times 4\\
= 4 \times 450\\
= 1800\;{\rm{m/s}}
\end{array}\]
Therefore, the speed of the sound in the hydrogen is \[1800\;{\rm{m/s}}\].
Note: The $\gamma $ is the gas constant whereas it is a constant value and remains the same 1.4 for all the gases. Be sure about the molecular mass of the hydrogen and the oxygen.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

