
The ${K_{sp}}$ value for $Gd{(OH)_3}$ is $2.8 \times {10^{ - 23}}$ , what is the $pH$ value of $Gd{(OH)_3}$ in a saturated solution?
a) $6.08$
b) \[5.08\]
c) \[8.47\]
d) \[4.08\]
Answer
550.5k+ views
Hint: The given compound Gadolinium trihydroxide dissociates to Gadolinium and hydroxyl ions. Write the equation for this reaction and calculate the value of ${K_{sp}}$ from it. This way we can find the concentration of $OH$ and hence its $pH$ value.
Complete step-by-step answer:First we write the equation for dissociation reaction of Gadolinium trihydroxide.
$Gd{(OH)_3} \rightleftarrows G{d^{ + 3}} + 3O{H^ - }$
From this equation, we can write the formula for ${K_{sp}}$ using the concentrations of the dissociated ions as follows.
${K_{sp}} = [G{d^{ + 3}}]{[O{H^ - }]^3}$
Now, let us assume that the concentrations of the dissociated ions is $x$
The value of rate constant now becomes, ${K_{sp}} = x \times {(3x)^3}$
We can solve this and write as ${K_{sp}} = 27{x^4}$
The value of rate constant is already given as \[2.8 \times {10^{ - 23}}\] , we can now equate both the ${K_{sp}}$ values.
$27{x^4} = 2.8 \times {10^{ - 23}}$
By solving this we get, ${x^4} \simeq {10^{ - 24}}$
$x = {10^{ - 6}}$
Now that we have the value of $x$ i.e. concentration of $O{H^ - }$ we can calculate $pOH$
\[[OH - ] = 3x = 3 \times {10^{ - 6}}\]
Taking $\log $ on both sides, we get $\log OH = \log 3 \times {10^{ - 6}}$
$\log OH = - 5.52$
We know that $pOH$ is equal to $ - \log OH$ and hence the value of $pOH$ is $5.52$
Now in order to calculate the $pH$ value, we have to substitute the value of $pOH$ in the formula below.
$pH + pOH = 14 \Rightarrow pH = 14 - pOH$
$pH = 14 - 5.52 = 8.48$
Therefore the $pH$ value for the given compound is $8.48$ which means that the compound is basic in nature.
Note: In order to find the $pH$ value of the given substance, we calculate the concentration of $O{H^ - }$ from the given rate constant value. This concentration of $O{H^ - }$ is then used to calculate the $pOH$ value. The resultant $pH$ value is $8.48$ which is above seven meaning that the compound Gadolinium trihydroxide is basic in nature.
Complete step-by-step answer:First we write the equation for dissociation reaction of Gadolinium trihydroxide.
$Gd{(OH)_3} \rightleftarrows G{d^{ + 3}} + 3O{H^ - }$
From this equation, we can write the formula for ${K_{sp}}$ using the concentrations of the dissociated ions as follows.
${K_{sp}} = [G{d^{ + 3}}]{[O{H^ - }]^3}$
Now, let us assume that the concentrations of the dissociated ions is $x$
The value of rate constant now becomes, ${K_{sp}} = x \times {(3x)^3}$
We can solve this and write as ${K_{sp}} = 27{x^4}$
The value of rate constant is already given as \[2.8 \times {10^{ - 23}}\] , we can now equate both the ${K_{sp}}$ values.
$27{x^4} = 2.8 \times {10^{ - 23}}$
By solving this we get, ${x^4} \simeq {10^{ - 24}}$
$x = {10^{ - 6}}$
Now that we have the value of $x$ i.e. concentration of $O{H^ - }$ we can calculate $pOH$
\[[OH - ] = 3x = 3 \times {10^{ - 6}}\]
Taking $\log $ on both sides, we get $\log OH = \log 3 \times {10^{ - 6}}$
$\log OH = - 5.52$
We know that $pOH$ is equal to $ - \log OH$ and hence the value of $pOH$ is $5.52$
Now in order to calculate the $pH$ value, we have to substitute the value of $pOH$ in the formula below.
$pH + pOH = 14 \Rightarrow pH = 14 - pOH$
$pH = 14 - 5.52 = 8.48$
Therefore the $pH$ value for the given compound is $8.48$ which means that the compound is basic in nature.
Note: In order to find the $pH$ value of the given substance, we calculate the concentration of $O{H^ - }$ from the given rate constant value. This concentration of $O{H^ - }$ is then used to calculate the $pOH$ value. The resultant $pH$ value is $8.48$ which is above seven meaning that the compound Gadolinium trihydroxide is basic in nature.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Using empirical formula calculate the mode of the following class 1 statistics CBSE

What are the factors of 100 class 7 maths CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

