
The magnetic flux passing through a metal ring varies with time t as \[{{\phi }_{B}}=3(a{{t}^{3}}-b{{t}^{2}})T.{{m}^{2}}\] with \[a=2.00{{s}^{-3}}\text{ and b}=6.00{{s}^{-2}}\]. The resistance of the ring is \[3.0\Omega \]. Determine the maximum current induced in the ring during the interval from \[t=0s\text{ to t}=2.0s\].
Answer
582.9k+ views
Hint: We are given the magnetic flux equation due to the metal ring as a function of time. We can find the induced electromotive force (emf) due to this magnetic flux. From that we can find the induced current using appropriate relations.
Complete answer:
We need to refresh our memory on the relations between a magnetic time-varying flux and its impact on a conductor. We know that such a time-dependent flux will induce an electric field in the conductor due to an induced electromotive force (emf).
According to Faraday’s law of Electromagnetic induction and Lenz’s law, the magnitude of induced emf \[\varepsilon \] in a circuit is equal to the rate of change of magnetic flux through the circuit.
i.e.,
\[\left| \varepsilon \right|=-N\left| \dfrac{d{{\phi }_{B}}}{dt} \right|\]
where N is the number of turns in a coil.
In the given situation, N is 1. The rate of change of magnetic flux is given as \[{{\phi }_{B}}=3(a{{t}^{3}}-b{{t}^{2}})T.{{m}^{2}}\]. So, let us find the induced emf in the ring –
i.e.,
\[\begin{align}
& \left| \varepsilon \right|=\dfrac{d}{dt}\left( 3(a{{t}^{3}}-b{{t}^{2}}) \right) \\
& \left| \varepsilon \right|=9a{{t}^{2}}-6bt \\
& \text{given},\text{ a}=2{{s}^{-3}}\text{ and b}=6{{s}^{-2}} \\
& \text{Substituting,} \\
& \varepsilon =(9\times 2\times {{t}^{2}})-(6\times 6\times t) \\
& \varepsilon =18{{t}^{2}}-36t \\
\end{align}\]
Now, let us find the induced current at time ‘t’ as –
\[\begin{align}
& i=\dfrac{\varepsilon }{r} \\
& \text{Given, r}=3\Omega \\
& \Rightarrow i=\dfrac{18{{t}^{2}}-36t}{3} \\
& \Rightarrow i=6{{t}^{2}}-12t \\
\end{align}\] --(1)
We can find the value of ‘t’ by maximizing the induced current. i.e., the current will be maximum at \[\dfrac{di}{dt}=0\]
Applying this to (1),
\[\begin{align}
& \dfrac{di}{dt}=0 \\
& \Rightarrow \dfrac{di}{dt}=\dfrac{d}{dt}(6{{t}^{2}}-12t)=0 \\
& \Rightarrow 12t-12=0 \\
& \Rightarrow \text{ }t=\dfrac{12}{12}=1s \\
\end{align}\]
So, at time \[t=1\], the maximum induced current will be observed.
Therefore, we can find the maximum induced current by substituting \[t=1\]in (1),
i.e.,
\[\begin{align}
& i=6{{t}^{2}}-12t \\
& \Rightarrow \text{ i}=(6\times {{\left( 1 \right)}^{2}})-(12\times 1) \\
& \Rightarrow \,\text{ }i=6-12 \\
& \Rightarrow \text{ }i=6A \\
\end{align}\]
The maximum induced current in the circuit is 6A.
Note:
We can find the maximum induced current by this method or without substituting the values of a and b initially. We can keep it as variable till the last equation of induced current and substitute it there according to your ease of computing.
Complete answer:
We need to refresh our memory on the relations between a magnetic time-varying flux and its impact on a conductor. We know that such a time-dependent flux will induce an electric field in the conductor due to an induced electromotive force (emf).
According to Faraday’s law of Electromagnetic induction and Lenz’s law, the magnitude of induced emf \[\varepsilon \] in a circuit is equal to the rate of change of magnetic flux through the circuit.
i.e.,
\[\left| \varepsilon \right|=-N\left| \dfrac{d{{\phi }_{B}}}{dt} \right|\]
where N is the number of turns in a coil.
In the given situation, N is 1. The rate of change of magnetic flux is given as \[{{\phi }_{B}}=3(a{{t}^{3}}-b{{t}^{2}})T.{{m}^{2}}\]. So, let us find the induced emf in the ring –
i.e.,
\[\begin{align}
& \left| \varepsilon \right|=\dfrac{d}{dt}\left( 3(a{{t}^{3}}-b{{t}^{2}}) \right) \\
& \left| \varepsilon \right|=9a{{t}^{2}}-6bt \\
& \text{given},\text{ a}=2{{s}^{-3}}\text{ and b}=6{{s}^{-2}} \\
& \text{Substituting,} \\
& \varepsilon =(9\times 2\times {{t}^{2}})-(6\times 6\times t) \\
& \varepsilon =18{{t}^{2}}-36t \\
\end{align}\]
Now, let us find the induced current at time ‘t’ as –
\[\begin{align}
& i=\dfrac{\varepsilon }{r} \\
& \text{Given, r}=3\Omega \\
& \Rightarrow i=\dfrac{18{{t}^{2}}-36t}{3} \\
& \Rightarrow i=6{{t}^{2}}-12t \\
\end{align}\] --(1)
We can find the value of ‘t’ by maximizing the induced current. i.e., the current will be maximum at \[\dfrac{di}{dt}=0\]
Applying this to (1),
\[\begin{align}
& \dfrac{di}{dt}=0 \\
& \Rightarrow \dfrac{di}{dt}=\dfrac{d}{dt}(6{{t}^{2}}-12t)=0 \\
& \Rightarrow 12t-12=0 \\
& \Rightarrow \text{ }t=\dfrac{12}{12}=1s \\
\end{align}\]
So, at time \[t=1\], the maximum induced current will be observed.
Therefore, we can find the maximum induced current by substituting \[t=1\]in (1),
i.e.,
\[\begin{align}
& i=6{{t}^{2}}-12t \\
& \Rightarrow \text{ i}=(6\times {{\left( 1 \right)}^{2}})-(12\times 1) \\
& \Rightarrow \,\text{ }i=6-12 \\
& \Rightarrow \text{ }i=6A \\
\end{align}\]
The maximum induced current in the circuit is 6A.
Note:
We can find the maximum induced current by this method or without substituting the values of a and b initially. We can keep it as variable till the last equation of induced current and substitute it there according to your ease of computing.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

