
The speed of a moving car is 72 km/h. Calculate its speed in m/s.
Answer
582.9k+ views
Hint: we are asked to convert the given value of speed in km/h to m/s. To convert this we need to know the value of 1 kilometer in meters and the value of 1 hour in seconds. Knowing this we can convert km/h into m/s.
Complete step-by-step answer:
In the question we are given a car which is moving with a speed of 72 km/h.
We are asked to calculate the car’s speed in m/s.
We know that 1 kilometer is 1000 m.
Hence to convert kilometers into meters we need to multiply the value in kilometers with 1000.
We also know that 1 hour is 60 minutes and 60 minutes is $60\times 60=3600\sec $. Hence to convert hour to meter we need to multiply the value in hour with 3600.
Therefore to convert km/h into m/s we need to multiply the value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
Thus in this case we have the speed of the car as, 72 km/h.
Therefore to calculate the speed in m/s we need to multiply 72 km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
i.e. $72km/h=72\times \dfrac{1000}{3600}$
$\Rightarrow 72km/h=20m/s.$
Hence the speed of the car in m/s is 20.
Note: Here we multiply the value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
We know that $\dfrac{1000}{3600}$ can be simplified into $\dfrac{5}{18}$.
Therefore instead of multiplying the given value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$ we can simply multiply that value with $\dfrac{5}{18}$.
By doing this also we get the same solution.
Considering the given case in this form, we can write
$72km/h=72\times \dfrac{5}{18}$
$\Rightarrow 72km/h=20m/s$.
Hence by multiplying with $\dfrac{5}{18}$ also we can convert km/h into m/s.
Complete step-by-step answer:
In the question we are given a car which is moving with a speed of 72 km/h.
We are asked to calculate the car’s speed in m/s.
We know that 1 kilometer is 1000 m.
Hence to convert kilometers into meters we need to multiply the value in kilometers with 1000.
We also know that 1 hour is 60 minutes and 60 minutes is $60\times 60=3600\sec $. Hence to convert hour to meter we need to multiply the value in hour with 3600.
Therefore to convert km/h into m/s we need to multiply the value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
Thus in this case we have the speed of the car as, 72 km/h.
Therefore to calculate the speed in m/s we need to multiply 72 km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
i.e. $72km/h=72\times \dfrac{1000}{3600}$
$\Rightarrow 72km/h=20m/s.$
Hence the speed of the car in m/s is 20.
Note: Here we multiply the value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$.
We know that $\dfrac{1000}{3600}$ can be simplified into $\dfrac{5}{18}$.
Therefore instead of multiplying the given value in km/h with $\dfrac{1000}{3600}$ we can simply multiply that value with $\dfrac{5}{18}$.
By doing this also we get the same solution.
Considering the given case in this form, we can write
$72km/h=72\times \dfrac{5}{18}$
$\Rightarrow 72km/h=20m/s$.
Hence by multiplying with $\dfrac{5}{18}$ also we can convert km/h into m/s.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

