
There are two candidates in an election 11% of the voters did not vote. 500 votes were declared invalid. The elected candidate 3300 votes more than his opponents. If the elected candidate got 48% of the total votes, how many votes did each candidate get?
Answer
494.4k+ views
Hint: As we know, 2 candidates are there and if we assume the total votes is 100% then out of this 100%, 11% are non-voters, Also, 500 voters declared invalid. And the candidates who got elected have 3300 more votes than opponents. And here also mentioned that only 48% of total votes gain by elected candidates.
Complete step by step solution:
Let voters are 100%, then,
11% (did not vote) 89% (given vote)
500 (votes are invalid) 89% - 500 (votes are valid)
Elected candidate got 48% of total vote then loser candidate got (89% - 500 – 48%)
89% - 500 (votes are valid)
48% (winner candidate) (89% - 500 – 48%) loser candidate
Elected candidate got 3300 votes more than his opponent.
$\therefore $ winner candidate – loser candidate = 3300
48% -( 89%-500-48%) = 3300
48% -( 41%-500)= 3300
48% - 41%+500 =3300
7% = 2800
1% = 400
100% = 40000
Total voters (votes) = 40000
Winner candidate = 40000 $\times \dfrac{{48}}{{100}}$ = 19200 votes.
Loser candidate = 19200 – 3300 = 15900 votes.
Therefore, the required value is (19200) & (15900) votes.
Note: first to take votes (total) is 100% then process the question winner candidate is 48% of total votes and loser candidate gets 3300 votes less than winner candidate.
Complete step by step solution:
Let voters are 100%, then,
100% (voters)

11% (did not vote) 89% (given vote)

500 (votes are invalid) 89% - 500 (votes are valid)
Elected candidate got 48% of total vote then loser candidate got (89% - 500 – 48%)
89% - 500 (votes are valid)

48% (winner candidate) (89% - 500 – 48%) loser candidate
Elected candidate got 3300 votes more than his opponent.
$\therefore $ winner candidate – loser candidate = 3300
48% -( 89%-500-48%) = 3300
48% -( 41%-500)= 3300
48% - 41%+500 =3300
7% = 2800
1% = 400
100% = 40000
Total voters (votes) = 40000
Winner candidate = 40000 $\times \dfrac{{48}}{{100}}$ = 19200 votes.
Loser candidate = 19200 – 3300 = 15900 votes.
Therefore, the required value is (19200) & (15900) votes.
Note: first to take votes (total) is 100% then process the question winner candidate is 48% of total votes and loser candidate gets 3300 votes less than winner candidate.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
Explain the system of Dual Government class 8 social science CBSE

What is Kayal in Geography class 8 social science CBSE

Who is the author of Kadambari AKalidas B Panini C class 8 social science CBSE

In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Write the smallest number divisible by both 306 and class 8 maths CBSE
