
There is a small hole in a hollow container. At what temperature should it be maintained in order that it emits one calorie of energy per second per $mete{r^2}$ ?
A.$10K$
B.$100K$
C.$200K$
D.$500K$
Answer
468.6k+ views
Hint: The small hole in the hollow container acts like a black body.Therefore we will be using Stefan’s law for a perfect black body. It states that Radiant emittance or the energy radiated per second per unit area by a perfectly black body is proportional to the fourth power of its absolute temperature.
Complete step by step answer:
The theoretical proof of Stefan’s was given by Boltzmann. So, the law is also known as Stefan-Boltzmann law. The above law is only valid for a perfect black body.
According to the question we consider the small hole in the given hollow container as a perfect black body.
According to Stefan’s law, $E = \sigma {T^4}$
Where $E$ is the energy radiated per second per unit area by a perfect black body
$T$ is the absolute temperature
$\sigma $ is Stefan's constant.
It is given that $E = 1cal{\operatorname{s} ^{ - 1}}{m^{ - 2}}$
As $1cal = 4.2joule$
$E = 4.2J{\operatorname{s} ^{ - 1}}{m^{ - 2}}$
We know Stefan’s constant \[\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}\]
Putting these values in the above equation we get
$4.2 = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times {T^4}$
$T \approx 100K$
We can see the value of temperature is nearly equal to $100K$ in order that it emits one calorie of energy per second per $mete{r^2}$
Hence option B) $100K$ is the correct option.
Note:
A perfect black body is a material that absorbs all the incident electromagnetic radiations regardless of frequency. It neither reflects or transmits any incident radiation. It is an ideal body that does not exist in reality. The radiation emitted by a perfectly black body is known as black body radiation.
Complete step by step answer:
The theoretical proof of Stefan’s was given by Boltzmann. So, the law is also known as Stefan-Boltzmann law. The above law is only valid for a perfect black body.
According to the question we consider the small hole in the given hollow container as a perfect black body.
According to Stefan’s law, $E = \sigma {T^4}$
Where $E$ is the energy radiated per second per unit area by a perfect black body
$T$ is the absolute temperature
$\sigma $ is Stefan's constant.
It is given that $E = 1cal{\operatorname{s} ^{ - 1}}{m^{ - 2}}$
As $1cal = 4.2joule$
$E = 4.2J{\operatorname{s} ^{ - 1}}{m^{ - 2}}$
We know Stefan’s constant \[\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}\]
Putting these values in the above equation we get
$4.2 = 5.67 \times {10^{ - 8}} \times {T^4}$
$T \approx 100K$
We can see the value of temperature is nearly equal to $100K$ in order that it emits one calorie of energy per second per $mete{r^2}$
Hence option B) $100K$ is the correct option.
Note:
A perfect black body is a material that absorbs all the incident electromagnetic radiations regardless of frequency. It neither reflects or transmits any incident radiation. It is an ideal body that does not exist in reality. The radiation emitted by a perfectly black body is known as black body radiation.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

