
Titanium oxide (\[Ti{O_2}\]) is heated in a stream of hydrogen gas to give water and a new oxide \[T{i_x}{O_y}\] . If \[1.6g\] of \[Ti{O_2}\] produces \[1.44g\] of \[T{i_x}{O_y}\] , the formula of new oxide is:
[Atomic weight of \[Ti = 48\] ]
(A) \[TiO\]
(B) \[T{i_2}{O_3}\]
(C) \[T{i_2}{O_5}\]
(D) None of these
Answer
547.5k+ views
Hint: We need to understand the concept of empirical formula and how can it be calculated. As we are asked to find the new oxide \[T{i_x}{O_y}\], we basically need to find the empirical formula by finding the values of x and y. The empirical formula tells us the relative ratios of the atoms of a compound. Hence by calculating the percentage composition of both the Titanium and Oxygen, we can find the formula of the new oxide.
Complete step by step answer:
Empirical formula is calculated using the following rules:
The mass of each of the constituent elements is converted to moles using the respective atomic weights.
Each mole value is divided by the smallest number of moles calculated.
The mole ratio of the elements is represented as the subscripts as the empirical formula.
Given that \[Ti{O_2}\] is heated in a stream of hydrogen gas to give water and a new oxide \[T{i_x}{O_y}\] . Let us first understand this statement by writing the reaction.
\[Ti{O_2} + {H_2}\left( g \right) \to {H_2}O + T{i_x}{O_y}\]
The atomic weight of $Ti = 48g/mol$
And Atomic weight of oxygen $ = 16g/mol$
Let us first calculate the mass of $Ti$ in \[Ti{O_2}\].
% of Ti in \[Ti{O_2}\]= $\left( {\dfrac{{48}}{{48 + 32}}} \right) \times 100 = 60\% $
Therefore mass of Ti in \[Ti{O_2} = 60\% \]of $1.6g = 0.96g$
Now, let us calculate the % of Ti in \[T{i_x}{O_y}\] since we know the amount (in grams) if Ti used.
% of Ti in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{0.96}}{{1.44}} \times 100 = 66.66\% $
It is therefore clear that \[T{i_x}{O_y}\] contains $66.66\% $ of Ti and $33.34\% $ of O. In other words, $100$ grams of \[T{i_x}{O_y}\] contains $66.66g$ of Ti and $33.34g$ of O.
We now calculate the number of moles of Ti and O in \[T{i_x}{O_y}\] .
$66.66g$ of Ti in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{1mol}}{{48g/mol}} \times 66.66 = 1.39mol$
$33.34g$ of O in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{1mol}}{{16g/mol}} \times 33.34 = 2.08mol$
Each mole value is divided by the smallest number of moles calculated which is $1.39mol$ For Ti: $\dfrac{{1.39}}{{1.39}} = 1$ and for O: $\dfrac{{2.08}}{{1.39}} = 1.5$
Therefore, the formula for the new oxide is $T{i_1}{O_{1.5}}$ . Converting it into whole numbers, we have the final formula as \[T{i_2}{O_3}\].
Hence option B is correct.
Note: We must be noted that the percentage composition calculation of each of the constituent elements of a compound is the most necessary step to calculate the empirical formula of a compound. Also, empirical formula and molecular formula need not be the same. Empirical formula shows the simplest whole-number ratio of atoms in a compound whereas molecular formula shows the number of each type of atom in a molecule.
Complete step by step answer:
Empirical formula is calculated using the following rules:
The mass of each of the constituent elements is converted to moles using the respective atomic weights.
Each mole value is divided by the smallest number of moles calculated.
The mole ratio of the elements is represented as the subscripts as the empirical formula.
Given that \[Ti{O_2}\] is heated in a stream of hydrogen gas to give water and a new oxide \[T{i_x}{O_y}\] . Let us first understand this statement by writing the reaction.
\[Ti{O_2} + {H_2}\left( g \right) \to {H_2}O + T{i_x}{O_y}\]
The atomic weight of $Ti = 48g/mol$
And Atomic weight of oxygen $ = 16g/mol$
Let us first calculate the mass of $Ti$ in \[Ti{O_2}\].
% of Ti in \[Ti{O_2}\]= $\left( {\dfrac{{48}}{{48 + 32}}} \right) \times 100 = 60\% $
Therefore mass of Ti in \[Ti{O_2} = 60\% \]of $1.6g = 0.96g$
Now, let us calculate the % of Ti in \[T{i_x}{O_y}\] since we know the amount (in grams) if Ti used.
% of Ti in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{0.96}}{{1.44}} \times 100 = 66.66\% $
It is therefore clear that \[T{i_x}{O_y}\] contains $66.66\% $ of Ti and $33.34\% $ of O. In other words, $100$ grams of \[T{i_x}{O_y}\] contains $66.66g$ of Ti and $33.34g$ of O.
We now calculate the number of moles of Ti and O in \[T{i_x}{O_y}\] .
$66.66g$ of Ti in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{1mol}}{{48g/mol}} \times 66.66 = 1.39mol$
$33.34g$ of O in \[T{i_x}{O_y}\]=$\dfrac{{1mol}}{{16g/mol}} \times 33.34 = 2.08mol$
Each mole value is divided by the smallest number of moles calculated which is $1.39mol$ For Ti: $\dfrac{{1.39}}{{1.39}} = 1$ and for O: $\dfrac{{2.08}}{{1.39}} = 1.5$
Therefore, the formula for the new oxide is $T{i_1}{O_{1.5}}$ . Converting it into whole numbers, we have the final formula as \[T{i_2}{O_3}\].
Hence option B is correct.
Note: We must be noted that the percentage composition calculation of each of the constituent elements of a compound is the most necessary step to calculate the empirical formula of a compound. Also, empirical formula and molecular formula need not be the same. Empirical formula shows the simplest whole-number ratio of atoms in a compound whereas molecular formula shows the number of each type of atom in a molecule.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

