
A ball is rolled off the edge of a horizontal table at a speed of \[4\text{ m/sec}\]. It hits the ground after \[0.4\text{ sec}\]. Which statement given below is true
(A) It hits the ground at a horizontal distance \[1.6\text{ m}\]from the edge of the table
(B) The speed with which it hits the ground is \[0.4\text{ m/sec}\]
(C) Height of the table is \[0.8\text{ m}\]
(D) It hits the ground at an angle of $60{}^\circ $ to the horizontal \[\]
Answer
133.5k+ views
Hint Check the given options according to the data given in the question using Newton’s Equations of Motion. There are three ways to pair these equations- velocity-time, position-time and velocity-position. In this order these are also known as first, second and third equations of motion. The uses of these equations depend on the data given in the question.
FORMULA USED \[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\],\[v=u+at\]
Where, \[s\]→ displacement in time ‘\[t\]’
\[u\] → initial velocity
\[v\] → final velocity
\[a\] → acceleration
Complete Step by Step solution
Given, \[u=4{}^{m}/{}_{s}\] (initial velocity in horizontal direction)
\[t=0.4s\](time after the ball hits the ground)
So, acceleration will be due to the gravity i.e \[a=g=10m{{s}^{-2}}\]
First checking for option (a): Using kinematic equation of motion,
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
For horizontal distance, \[{{s}_{x}}={{u}_{x}}t\] [a=0 because velocity is constant in x-direction]
= 4 x 0.4
= 1.6m
So, our option (a) is correct.
Now, checking for option (b): \[v=u+at\] (Kinematic Equation of Motion)
Initial velocity \[u=0\]in y-direction as the ball is rolled off on a horizontal table.
So, \[v=at\]
= 10 x 0.4
= \[4{}^{m}/{}_{s}\]
So, the speed with which the ball hits the ground is\[4m{{s}^{-1}}\]. So, Option (b) is also correct.
Now, we will check for option (c): For height of the table, we need to find out the vertical displacement.
So, using kinematic equation of motion, \[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
\[s=0+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
\[u=0\]for y-direction or vertical initial velocity is zero.
So, \[s=\dfrac{1}{2}\times 10\times {{(0.4)}^{2}}\]
= 5 x 0.16
= 0.8 m
So, the height of the table is 0.8m. So, option (c) is also correct.
Now, for option (d): Since, velocity in horizontal direction = \[4m{{s}^{-1}}\]and velocity in vertical direction is also\[4m{{s}^{-1}}\]. So the angle formed by the ball when it hits the ground is \[{{45}^{\circ }}\]to both the vertical and horizontal. So, option (d) is incorrect.
So, finally the correct options are (a), (b) and (c).
Additional Information
While solving numerical problems of bodies moving in a straight horizontal direction, we will consider only the magnitudes of a,v,r and s and take care of their direction by assigning positive or negative signs to the gravity. For ex: +a mean acceleration, -a will mean retardation (or deceleration).
Note Concepts of Kinematics, Equations of motion should be studied properly. One needs to understand the language of question, differentiating between the horizontal and vertical velocities and displacements. Sign conventions must also be taken proper care of.
FORMULA USED \[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\],\[v=u+at\]
Where, \[s\]→ displacement in time ‘\[t\]’
\[u\] → initial velocity
\[v\] → final velocity
\[a\] → acceleration
Complete Step by Step solution
Given, \[u=4{}^{m}/{}_{s}\] (initial velocity in horizontal direction)
\[t=0.4s\](time after the ball hits the ground)
So, acceleration will be due to the gravity i.e \[a=g=10m{{s}^{-2}}\]
First checking for option (a): Using kinematic equation of motion,
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
For horizontal distance, \[{{s}_{x}}={{u}_{x}}t\] [a=0 because velocity is constant in x-direction]
= 4 x 0.4
= 1.6m
So, our option (a) is correct.
Now, checking for option (b): \[v=u+at\] (Kinematic Equation of Motion)
Initial velocity \[u=0\]in y-direction as the ball is rolled off on a horizontal table.
So, \[v=at\]
= 10 x 0.4
= \[4{}^{m}/{}_{s}\]
So, the speed with which the ball hits the ground is\[4m{{s}^{-1}}\]. So, Option (b) is also correct.
Now, we will check for option (c): For height of the table, we need to find out the vertical displacement.
So, using kinematic equation of motion, \[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
\[s=0+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
\[u=0\]for y-direction or vertical initial velocity is zero.
So, \[s=\dfrac{1}{2}\times 10\times {{(0.4)}^{2}}\]
= 5 x 0.16
= 0.8 m
So, the height of the table is 0.8m. So, option (c) is also correct.
Now, for option (d): Since, velocity in horizontal direction = \[4m{{s}^{-1}}\]and velocity in vertical direction is also\[4m{{s}^{-1}}\]. So the angle formed by the ball when it hits the ground is \[{{45}^{\circ }}\]to both the vertical and horizontal. So, option (d) is incorrect.
So, finally the correct options are (a), (b) and (c).
Additional Information
While solving numerical problems of bodies moving in a straight horizontal direction, we will consider only the magnitudes of a,v,r and s and take care of their direction by assigning positive or negative signs to the gravity. For ex: +a mean acceleration, -a will mean retardation (or deceleration).
Note Concepts of Kinematics, Equations of motion should be studied properly. One needs to understand the language of question, differentiating between the horizontal and vertical velocities and displacements. Sign conventions must also be taken proper care of.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3

Waves Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 14
