
A body is projected vertically upwards with a velocity of 10m/s. The maximum height reached by the body is :
$
(a){\text{ 5m}} \\
(b){\text{ 2m}} \\
(c){\text{ 1m}} \\
(d){\text{ 100m}} \\
$
Answer
233.1k+ views
Hint: In this question use the equation of the third law of the motion that is ${v^2} = {u^2} + 2as$, since at the maximum height the final velocity of the body will be zero therefore use this concept to find the maximum height attained by the body.
Complete step-by-step solution -

According to third law of motion we have,
${v^2} = {u^2} + 2as$.............. (1)
Where, v = final velocity of the particle, u = initial velocity of the particle, a = acceleration of the particle and s = distance travelled by the particle.
Now it is given that a body is projected vertically upwards with a velocity of 10m/s.
So the initial velocity of the body is, u = 10m/s
After reaching the maximum height final velocity of the body becomes zero and at this point acceleration due to gravity is maximum and working downwards so a = -g = -10 m/s2.
So s becomes ${H_{\max }}$
Now substitute the value in equation (1) we have,
$ \Rightarrow 0 = {\left( {10} \right)^2} + 2\left( { - g} \right){H_{\max }}$
$ \Rightarrow 2g{H_{\max }} = 100$
$ \Rightarrow {H_{\max }} = \dfrac{{100}}{{2 \times 10}} = 5$m.
So the maximum height reached by the body when it is thrown vertically upwards with a velocity of 10m/s is 5 m.
So this is the required answer.
Hence option (A) is the correct answer.
Note – The trick point here was that the acceleration due to gravity is taken as negative as positive upwards that is y direction is considered as positive however g will be acting in downwards or negative y direction thus it is taken as negative. The equation of motion is valid if and only if the acceleration remains constant all throughout the journey of the body and since it was constant as g and thus the laws of motions are applicable. The equation of motion other than ${v^2} - {u^2} = 2as$ are $v = u + at{\text{ and s = ut + }}\dfrac{1}{2}a{t^2}$.
Complete step-by-step solution -

According to third law of motion we have,
${v^2} = {u^2} + 2as$.............. (1)
Where, v = final velocity of the particle, u = initial velocity of the particle, a = acceleration of the particle and s = distance travelled by the particle.
Now it is given that a body is projected vertically upwards with a velocity of 10m/s.
So the initial velocity of the body is, u = 10m/s
After reaching the maximum height final velocity of the body becomes zero and at this point acceleration due to gravity is maximum and working downwards so a = -g = -10 m/s2.
So s becomes ${H_{\max }}$
Now substitute the value in equation (1) we have,
$ \Rightarrow 0 = {\left( {10} \right)^2} + 2\left( { - g} \right){H_{\max }}$
$ \Rightarrow 2g{H_{\max }} = 100$
$ \Rightarrow {H_{\max }} = \dfrac{{100}}{{2 \times 10}} = 5$m.
So the maximum height reached by the body when it is thrown vertically upwards with a velocity of 10m/s is 5 m.
So this is the required answer.
Hence option (A) is the correct answer.
Note – The trick point here was that the acceleration due to gravity is taken as negative as positive upwards that is y direction is considered as positive however g will be acting in downwards or negative y direction thus it is taken as negative. The equation of motion is valid if and only if the acceleration remains constant all throughout the journey of the body and since it was constant as g and thus the laws of motions are applicable. The equation of motion other than ${v^2} - {u^2} = 2as$ are $v = u + at{\text{ and s = ut + }}\dfrac{1}{2}a{t^2}$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

