
A man wants to cross a river by a boat. If he crosses the river in minimum time, then he takes 10 minutes with a drift distance of 120m. If he crosses the river taking the shortest path, he takes 12.5 minutes. The velocity of the boat with respect to water is:A) 10 m/minB) 15 m/minC) 20 m/minD) 22.5 m/min
Answer
232.8k+ views
Hint: When he crosses the river with minimum time then he moves in a direction perpendicular to the boundaries of the river. And when he crosses a river taking the shortest path, he moves such that some component of velocity of boat is opposite to the velocity of water in river and other component is perpendicular to boundaries of river and the path is perpendicular to river flow.
Complete step by step answer:
Note: When he crosses river with minimum time the distance travelled is $\sqrt {drif{t^2} + {x^2}} $ and the velocity of boat is $\sqrt {{v_B}^2 + {v_R}^2} $ with respect to ground and when he crosses river taking shortest distance, the distance travels is $x$ and the velocity of boat is $\sqrt {{v_B}^2 - {v_R}^2} $ with respect to ground.
Complete step by step answer:
Let $x$ be the distance between two ends of the river, $V_R$ be the velocity of water of the river and $V_B$ be the velocity of the boat.
When he crosses the river in minimum time, drift distance is equal to time taken multiplied by velocity of water of river,
$drift = T \times {v_R}$ or ${v_R} = \dfrac{{\text{Drift}}}{{\text{Time}}}$, here drift=120m and time = 10 min=600 s.
${v_R} = \dfrac{{120}}{{600}} = 0.2m/s$ and
$x = {v_B} \times 600$ ...................(1)
When he crosses a river with shortest time one component of boat velocity is opposite to velocity of water and other component is perpendicular to velocity of water.
Let angle between water flow and velocity of water is $\theta $, then
${v_B}\cos \theta = {v_R}$ and \[{v_B}\sin \theta = \dfrac{{\text{shortest path}}}{{\text{Time}}}\],
here shortest path=$x$ and time=$12.5$ min =$ 750$ sec.
\[\sqrt {v_B^2 - v_R^2} = \dfrac{x}{{750}}\] or $x = 750.\sqrt {v_B^2 - v_R^2} $ -(2)
Divide equation (2) by (1), we get
\[600{v_B} = 750\sqrt {{v_B}^2 - {v_R}^2} \]
\[\dfrac{4}{5} = \dfrac{{\sqrt {v_B^2 - {{\left( {\dfrac{1}{5}} \right)}^2}} }}{{{v_B}}}\] or $\dfrac{4}{5} = \sqrt {1 - \left( {\dfrac{{{v_B}^2}}{{25}}} \right)} $
${v_B} = \dfrac{1}{3}m/s = 20m/\min $.
Hence, the correct answer is option (C).
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

