
A particle moves in a circle of radius 25 cm at 2 revolutions per second. The acceleration of the particle is _________${\pi ^2}m/{s^2}$.
Answer
528.1k+ views
Hint: We will use the concept of centripetal acceleration to solve that question. Expression of centripetal acceleration is given by: $a = \dfrac{{{\omega ^2}}}{r}$, where $\omega $ is the angular velocity and r is the circular trajectory radius.
Formula used: $a = \dfrac{{{\omega ^2}}}{r}$ and $\omega $= $2\pi f$.
Complete step-by-step solution -
As we know, an acceleration that is guided along the radius towards the middle of the circular path acts on a body undergoing uniform circular motion. That acceleration is called centripetal acceleration.
The magnitude of a particle's acceleration moving in a circular motion is given by,
$a = \dfrac{{{\omega ^2}}}{r}$.
This being so, radius r = 25 cm and frequency = 2 revolutions per second.
We remember, angular speed, $\omega $= $2\pi f$
$ \Rightarrow \omega = 2\pi \times 2 = 4\pi rad/\sec $.
Radius = 25cm = $\dfrac{{25}}{{100}}m = 0.25m$.
Still, Centripetal acceleration,
$ \Rightarrow a = {\omega ^2}r$
Putting all the values given in this equation, we get
$
\Rightarrow a = {(4\pi )^2} \times 0.25m{s^{ - 2}} \\
\Rightarrow a = 4{\pi ^2}m{s^{ - 2}} \\
$
Then the particle's acceleration is $4{\pi ^2}m{s^{ - 2}}$.
Note: First we need to remember some basic points of uniform circular motion in this type of problem. We'll then use the relationship between angular velocity and angular acceleration to resolve the problem. Through this relationship, when the frequency and radius of the circular path is given we can easily find both of them. We can get the required response through this.
Formula used: $a = \dfrac{{{\omega ^2}}}{r}$ and $\omega $= $2\pi f$.
Complete step-by-step solution -
As we know, an acceleration that is guided along the radius towards the middle of the circular path acts on a body undergoing uniform circular motion. That acceleration is called centripetal acceleration.
The magnitude of a particle's acceleration moving in a circular motion is given by,
$a = \dfrac{{{\omega ^2}}}{r}$.
This being so, radius r = 25 cm and frequency = 2 revolutions per second.
We remember, angular speed, $\omega $= $2\pi f$
$ \Rightarrow \omega = 2\pi \times 2 = 4\pi rad/\sec $.
Radius = 25cm = $\dfrac{{25}}{{100}}m = 0.25m$.
Still, Centripetal acceleration,
$ \Rightarrow a = {\omega ^2}r$
Putting all the values given in this equation, we get
$
\Rightarrow a = {(4\pi )^2} \times 0.25m{s^{ - 2}} \\
\Rightarrow a = 4{\pi ^2}m{s^{ - 2}} \\
$
Then the particle's acceleration is $4{\pi ^2}m{s^{ - 2}}$.
Note: First we need to remember some basic points of uniform circular motion in this type of problem. We'll then use the relationship between angular velocity and angular acceleration to resolve the problem. Through this relationship, when the frequency and radius of the circular path is given we can easily find both of them. We can get the required response through this.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

