
When a person standing on weighing balance, working on principle of Hooke's law, it shows 60kg after a long time and spring gets compressed by 2.5cm, if a person jumps on balance by 10cm , the maximum reading of balance will be?
A) 60kg
B) 120kg
C) 180kg
D) 240kg
Answer
232.8k+ views
Hint: Hooke's law is a law of physics that states that the force (F) needed to extend or compress a spring by some distance (x) scales linearly with respect to that distance—that is, F= Kx , where k is a constant factor characteristic of the spring (i.e., its stiffness), and x is small compared to the total possible deformation of the spring . considered spring force and gravitation force to be conservative and gravitational energy is stored into spring by balancing energy net weight to be calculated.
Complete step by step solution:
Let us make following assumptions
Spring constant = K
Mass when just standing =m kg
Mass when jumping = M kg
Extension in spring = x m
According to first condition as per questions when person is just standing
Weight of person is balanced by spring force
$
kx = mg \\
k \times 2.5 \times {10^{ - 2}} = 60 \times 10 \\
k = 2400N/m \\
\dfrac{1}{2}k{x^2} = mg(0.10 + x) \\
12000{x^2} = 600(0.10 + x) \\
20{x^2} - x - 0.1 = 0 \\
x = 1 \pm \sqrt {1 + 80} \div \left( {2 \times 20} \right) \\
x = 0.1 \\
Mg = kx \\
M \times 10 = 2400 \times 00.1 \\
M = 240kg \\
\\
$
Therefore the weight will be 240kg.
Note: Energy stored in spring is conservative hence in ideal conditions taken to be fixed this whole energy is converted into gravitational potential energy when again one of conservative in nature. Energy just converted in another type.
Complete step by step solution:
Let us make following assumptions
Spring constant = K
Mass when just standing =m kg
Mass when jumping = M kg
Extension in spring = x m
According to first condition as per questions when person is just standing
Weight of person is balanced by spring force
$
kx = mg \\
k \times 2.5 \times {10^{ - 2}} = 60 \times 10 \\
k = 2400N/m \\
\dfrac{1}{2}k{x^2} = mg(0.10 + x) \\
12000{x^2} = 600(0.10 + x) \\
20{x^2} - x - 0.1 = 0 \\
x = 1 \pm \sqrt {1 + 80} \div \left( {2 \times 20} \right) \\
x = 0.1 \\
Mg = kx \\
M \times 10 = 2400 \times 00.1 \\
M = 240kg \\
\\
$
Therefore the weight will be 240kg.
Note: Energy stored in spring is conservative hence in ideal conditions taken to be fixed this whole energy is converted into gravitational potential energy when again one of conservative in nature. Energy just converted in another type.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

