
A playground merry-go-round has radius 2.40 m and moment of inertia 2100 \[kg{{m}^{2}}\] about a vertical axle through its center, and it turns with negligible friction. A child applies an 18.0-N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 15.0 s. find the work done by the child?
A- 200 J
B- 20 J
C- 100 J
D- 400 J
Answer
232.8k+ views
Hint: Merry go round always moves in a circular motion, it is fixed. Now the force which is bringing it into circular motion here is the 18 N force acting tangentially and the angle between the force and the radius vector, they are perpendicular to each other. So, this force acts as a torque. We know the relationship between torque, moment of inertia and angular velocity.
Complete Step by step solution:
Force$=18N$
Radius,$r=2.4m$
Moment of inertia, \[I=2100kg{{m}^{2}}\]
Torque,
$\tau =rF \\
\Rightarrow \tau =2.4\times 18 \\
\therefore \tau =43.2Nm \\$
Also, the relationship between torque and moment of inertia and angular acceleration.
$\tau =I\alpha \\
\Rightarrow \alpha =\dfrac{\tau }{I} \\
\Rightarrow \alpha =\dfrac{43.2}{2100} \\
\therefore \alpha =0.021rad{{s}^{-2}} \\$
Now we know the time for which this force acts. For $15s$
$\alpha =\dfrac{\omega }{t} \\
\Rightarrow \omega =\alpha t \\
\Rightarrow \omega =0.021\times 15 \\
\therefore \omega =0.315rad{{s}^{-1}} \\$
Now using work energy theorem change in kinetic energy must be equal to work done. The merry go round starts from rest.
$\Rightarrow W=\Delta K \\
\Rightarrow W={{K}_{f}}-{{K}_{i}} \\
\Rightarrow W={{K}_{f}}-0 \\
\Rightarrow W={{K}_{f}} \\
\Rightarrow W=\dfrac{I{{\omega }^{2}}}{2} \\
\Rightarrow W=\dfrac{2100\times {{0.315}^{2}}}{2} \\
\therefore W=100J \\$
So, the correct option is (c)
Note: While substituting the values all the units must be in the same notation preferably in SI. If the frequency is given in round per minute, always convert it into round per second and if we multiply it by 2 \[\pi \] we get the angular frequency.
Also, torque is a vector quantity and is given by the cross product of force and perpendicular distance from the axis of rotation. In this problem both the vectors were perpendicular to each other, we have to see these all the things.
Complete Step by step solution:
Force$=18N$
Radius,$r=2.4m$
Moment of inertia, \[I=2100kg{{m}^{2}}\]
Torque,
$\tau =rF \\
\Rightarrow \tau =2.4\times 18 \\
\therefore \tau =43.2Nm \\$
Also, the relationship between torque and moment of inertia and angular acceleration.
$\tau =I\alpha \\
\Rightarrow \alpha =\dfrac{\tau }{I} \\
\Rightarrow \alpha =\dfrac{43.2}{2100} \\
\therefore \alpha =0.021rad{{s}^{-2}} \\$
Now we know the time for which this force acts. For $15s$
$\alpha =\dfrac{\omega }{t} \\
\Rightarrow \omega =\alpha t \\
\Rightarrow \omega =0.021\times 15 \\
\therefore \omega =0.315rad{{s}^{-1}} \\$
Now using work energy theorem change in kinetic energy must be equal to work done. The merry go round starts from rest.
$\Rightarrow W=\Delta K \\
\Rightarrow W={{K}_{f}}-{{K}_{i}} \\
\Rightarrow W={{K}_{f}}-0 \\
\Rightarrow W={{K}_{f}} \\
\Rightarrow W=\dfrac{I{{\omega }^{2}}}{2} \\
\Rightarrow W=\dfrac{2100\times {{0.315}^{2}}}{2} \\
\therefore W=100J \\$
So, the correct option is (c)
Note: While substituting the values all the units must be in the same notation preferably in SI. If the frequency is given in round per minute, always convert it into round per second and if we multiply it by 2 \[\pi \] we get the angular frequency.
Also, torque is a vector quantity and is given by the cross product of force and perpendicular distance from the axis of rotation. In this problem both the vectors were perpendicular to each other, we have to see these all the things.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

