
A soccer ball with a radius of $25cm$, is kicked with an initial velocity of $15 m/s$ and rolls without slipping across a level horizontal grass field. If the acceleration of the ball is $-25.0m{s^{-2}}$. Which of the following statements best represents how many rotations the ball makes before coming to rest?
(A) $2.9$ revolutions.
(B) $4.5$ revolutions.
(C) $12.5$ revolutions.
(D) $18$ revolutions.
(E) $24$ revolutions.
Answer
133.8k+ views
Hint: The given problem can be solved using one of the four equations of kinetic energy. In this problem we will use the kinematics of the rotational motion formula then, the rotation of the ball before the ball is coming to the rest is determined.
Formula used:
The kinematics of the rotational motion of the ball is given by;
$\omega _f^2 - \omega _i^2 = 2\alpha \theta $
Where, ${\omega _f}$ denotes the final angular velocity of the ball, ${\omega _i}$ denotes the initial angular velocity of the ball, $\alpha $ denotes the acceleration of the ball of the ball.
Complete step by step solution:
The data given in the problem is;
Final velocity, $v = 0\,\,m{s^{ - 1}}$,
Initial velocity, $u = 15\,\,m{s^{ - 1}}$,
Acceleration, $a = - 25.0\,\,m{s^{ - 2}}$,
Radius of the ball, $r = 25cm = 0.25m$
The rotational kinetic energy of the ball is;
$\Rightarrow \omega _f^2 - \omega _i^2 = 2\alpha \theta $
Where, $v = r{\omega _f}$; $u = r{\omega _i}$; $a = r\alpha $;
$\Rightarrow \dfrac{{{v^2}}}{{{r^2}}} - \dfrac{{{u^2}}}{{{r^2}}} = 2\left[ {\dfrac{a}{r}} \right]\theta $
Now substitute the values of $v$,$u$,$a$and $r$ in the above equation;
$\Rightarrow \dfrac{0}{{{{\left( {0.25} \right)}^2}}} - \dfrac{{{{\left( {15} \right)}^2}}}{{{{\left( {0.25} \right)}^2}}} = 2\left[ {\dfrac{{ - 25.0}}{{0.25}}} \right]\theta $
$\Rightarrow 0 - \dfrac{{225}}{{0.0625}} = 2\left[ { - 100} \right]\theta $
$\Rightarrow - 3600 = - 200 \times \theta $
Therefore,
$\Rightarrow \theta = 18$ radian
The number of revolutions that the ball made is;
$\Rightarrow N = \dfrac{\theta }{{2\pi }}$
Where, $N$ is the number of revolutions made by the ball.
Substitute the value of $\theta = 18$ radian;
$\Rightarrow N = \dfrac{{18}}{{2\pi }}$
$\Rightarrow N = 2.9$revolutions.
Therefore, the number of revolutions made by the ball is $N = 2.9$ revolutions before coming to rest.
Hence, the option $N = 2.9$ revolutions is the correct answer.
Thus, the option A is correct.
Note: In proportion to the turning energy or the angular kinetic energy the kinetic energy of the object is obtained by the rotation of that particular object. The number of the revolution is directly proportional to the angle and inversely proportional to the $2\pi $.
Formula used:
The kinematics of the rotational motion of the ball is given by;
$\omega _f^2 - \omega _i^2 = 2\alpha \theta $
Where, ${\omega _f}$ denotes the final angular velocity of the ball, ${\omega _i}$ denotes the initial angular velocity of the ball, $\alpha $ denotes the acceleration of the ball of the ball.
Complete step by step solution:
The data given in the problem is;
Final velocity, $v = 0\,\,m{s^{ - 1}}$,
Initial velocity, $u = 15\,\,m{s^{ - 1}}$,
Acceleration, $a = - 25.0\,\,m{s^{ - 2}}$,
Radius of the ball, $r = 25cm = 0.25m$
The rotational kinetic energy of the ball is;
$\Rightarrow \omega _f^2 - \omega _i^2 = 2\alpha \theta $
Where, $v = r{\omega _f}$; $u = r{\omega _i}$; $a = r\alpha $;
$\Rightarrow \dfrac{{{v^2}}}{{{r^2}}} - \dfrac{{{u^2}}}{{{r^2}}} = 2\left[ {\dfrac{a}{r}} \right]\theta $
Now substitute the values of $v$,$u$,$a$and $r$ in the above equation;
$\Rightarrow \dfrac{0}{{{{\left( {0.25} \right)}^2}}} - \dfrac{{{{\left( {15} \right)}^2}}}{{{{\left( {0.25} \right)}^2}}} = 2\left[ {\dfrac{{ - 25.0}}{{0.25}}} \right]\theta $
$\Rightarrow 0 - \dfrac{{225}}{{0.0625}} = 2\left[ { - 100} \right]\theta $
$\Rightarrow - 3600 = - 200 \times \theta $
Therefore,
$\Rightarrow \theta = 18$ radian
The number of revolutions that the ball made is;
$\Rightarrow N = \dfrac{\theta }{{2\pi }}$
Where, $N$ is the number of revolutions made by the ball.
Substitute the value of $\theta = 18$ radian;
$\Rightarrow N = \dfrac{{18}}{{2\pi }}$
$\Rightarrow N = 2.9$revolutions.
Therefore, the number of revolutions made by the ball is $N = 2.9$ revolutions before coming to rest.
Hence, the option $N = 2.9$ revolutions is the correct answer.
Thus, the option A is correct.
Note: In proportion to the turning energy or the angular kinetic energy the kinetic energy of the object is obtained by the rotation of that particular object. The number of the revolution is directly proportional to the angle and inversely proportional to the $2\pi $.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

JEE Main Chemistry Question Paper with Answer Keys and Solutions

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurements

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3
