
An engine of $4.9kW$ is used to pump water from a $50m$ deep well. Calculate the amount of water drawn from the well if the pump is kept on for $1hr$.
Answer
133.5k+ views
Hint: The mass of water in kilograms is equal to the quantity of water in liters. The work done in pumping the water of the well will give you the amount of water drawn out of the well.
Complete step by step solution:
Power:
The work done by a certain force with respect to time is called power. A more appropriate definition is that the work done per unit time. Mathematically, it can be written as;
$P = \dfrac{W}{t}$
Here P is the power dissipated and W is the work done in time t.
So, we are given the power of the machine,
$P = 4.9kW$.
$ \Rightarrow P = 4900W$ (Given)
Also work is defined as the force done in moving the body by a certain distance.
Thus, mathematically, $W = F.x$
Now, we all know that the force here is mg and the distance is h,
So $P = \dfrac{{mgh}}{t}$
$ \Rightarrow P = \dfrac{{m(9.8)(50)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow 4900 = \dfrac{{m(490)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow m = \dfrac{{4900 \times 3600}}{{490}}$
$ \Rightarrow m = 36000kg$
Now let us convert the units;
$1L = 1000gram$
$ \Rightarrow 1L = 1kg$
$ \Rightarrow 1kL = 1000kg$
Thus, we get,
$V = 36kL$
Therefore the amount of water is 36 kiloliters.
Note:Unit conversion is something you must be very careful while doing.
The force drawing the water upwards is equal to the gravitational pulling force
This is because the net acceleration of the system is zero.
Complete step by step solution:
Power:
The work done by a certain force with respect to time is called power. A more appropriate definition is that the work done per unit time. Mathematically, it can be written as;
$P = \dfrac{W}{t}$
Here P is the power dissipated and W is the work done in time t.
So, we are given the power of the machine,
$P = 4.9kW$.
$ \Rightarrow P = 4900W$ (Given)
Also work is defined as the force done in moving the body by a certain distance.
Thus, mathematically, $W = F.x$
Now, we all know that the force here is mg and the distance is h,
So $P = \dfrac{{mgh}}{t}$
$ \Rightarrow P = \dfrac{{m(9.8)(50)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow 4900 = \dfrac{{m(490)}}{{3600}}$
$ \Rightarrow m = \dfrac{{4900 \times 3600}}{{490}}$
$ \Rightarrow m = 36000kg$
Now let us convert the units;
$1L = 1000gram$
$ \Rightarrow 1L = 1kg$
$ \Rightarrow 1kL = 1000kg$
Thus, we get,
$V = 36kL$
Therefore the amount of water is 36 kiloliters.
Note:Unit conversion is something you must be very careful while doing.
The force drawing the water upwards is equal to the gravitational pulling force
This is because the net acceleration of the system is zero.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3

Waves Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 14
