
At the moment $t = 0$ a particle leaves the origin and moves in the positive direction of the $x - axis$. Its velocity varies with time as $\upsilon = {\upsilon _0}\left( {1 - t/r} \right)$, where ${\upsilon _0}$ is the initial velocity vector whose modulus equals${\upsilon _0} = 10.0cm/s.t = 5.0s$. Find:
$\left( a \right)$ the $x$ coordinate of the particle at the moments of time $6.0,10,{\text{ and 20s}}{\text{.}}$
$\left( b \right)$ the moments when the particles are at the distance $10.0cm$ from the origin,
$\left( c \right)$ the distance $s$ covered by the particle during the first $4.0{\text{ and 8}}{\text{.0s}}$, draw the approximate plot$s\left( t \right)$.
Answer
232.8k+ views
Hint The meaning of speed of an object is outlined because of the rate of change of the object’s position with relation to a frame of reference and time. It would sound difficult however velocity is largely speeding in a very specific direction. It’s a vector quantity, which implies we'd like each magnitude (speed) and direction to outline velocity.
Complete step by step solution:
$\left( a \right)$As the particles leaving the origin at $t = 0$
So,
$ \Rightarrow \vartriangle x = x - \int {{v_x}dt} $
Further expanding it,
$ \Rightarrow \vec v = {\vec v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
Where
$ \Rightarrow {v_x} = {v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
From the above two-equation,
$ \Rightarrow x = \int {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt = {v_0}t\left( {1 - \dfrac{t}{{2\pi }}} \right)$
Hence X coordinate of the particle at $t = 6s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 6\left( {1 - \dfrac{6}{{2 \times 5}}} \right)$
On solving the above, we get
$ \Rightarrow 24cm = 0.24m$
Similarly at $t = 10s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 10\left( {1 - \dfrac{{10}}{{2 \times 5}}} \right)$
$ \Rightarrow 0m$
Now at $t = 20s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 20\left( {1 - \dfrac{{20}}{{2 \times 5}}} \right)$
Further on solving,
$ \Rightarrow - 200cm = - 2m$
$\left( b \right)$. At the moment the particle is at a distance of $10cm$ from the origin,
$ \Rightarrow x = \pm 10cm$
Putting $ \Rightarrow x = \pm 10cm$in the above equation
$ \Rightarrow 10 = 10t\left( {1 - \dfrac{t}{{10}}} \right)$
On simplifying
$ \Rightarrow {t^2} - 10t + 10 = 0$
Now we will find the value of $t$ from here.
$ \Rightarrow t = \dfrac{{10 \pm \sqrt {100 - 40} }}{2}$
On simplifying,
$ \Rightarrow 5 \pm \sqrt {15} s$
Now putting $x = - 10$
We get,
$ \Rightarrow - 10 = 10\left( {1 - \dfrac{t}{{10}}} \right)$
On solving,
$ \Rightarrow t = 5 \pm \sqrt {35s} $
As t cannot be negative, so
$ \Rightarrow t = 5 + \sqrt {35s} $
So the particle is at the following time at three intervals:
$t = 5 + \sqrt {35s} $,$5 \pm \sqrt {15} s$.
$\left( c \right)$. We have
$ \Rightarrow \vec v = {\vec v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
So, $v = \left| {\vec v} \right| = {v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right){\text{ for t}} \leqslant \tau $
And
$ \Rightarrow v = \left| {\vec v} \right| = {v_0}\left( {\dfrac{t}{\tau } - 1} \right){\text{ for t > }}\tau $
Therefore,
$ \Rightarrow s = \int_0^t {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt$ For ${\text{t}} \leqslant \tau = {v_0}t\left( {1 - \dfrac{t}{{2\pi }}} \right)$
And
$ \Rightarrow {v_0}\tau \left[ {1 + {{\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)}^2}} \right]/2$ for $t > \tau \left( A \right)$
Now we will solve the integration,
$ \Rightarrow s = \int_0^4 {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt$
Putting the required value, we get
$ \Rightarrow s = \int_0^4 {10} \left( {1 - \dfrac{t}{5}} \right)dt$
$ \Rightarrow 24cm$
And for $t = 8s$
$ \Rightarrow s = \int_0^5 {10} \left( {1 - \dfrac{t}{5}} \right)dt + \int_5^8 {10} \left( {\dfrac{t}{5} - 1} \right)dt$
On integrating and simplifying, we get
$ \Rightarrow s = 34cm$
Based on the above equations. Graph plot can be drawn as shown below

Note: Speed and velocity is a touch confusing for many people. Well, the distinction between speed and velocity is that speed offers us a plan of how briskly an object is moving whereas velocity not solely tells us its speed however additionally tells us the direction the body is taking possession. We can outline speed as a function of distance traveled whereas velocity could be a performance of displacement.
Complete step by step solution:
$\left( a \right)$As the particles leaving the origin at $t = 0$
So,
$ \Rightarrow \vartriangle x = x - \int {{v_x}dt} $
Further expanding it,
$ \Rightarrow \vec v = {\vec v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
Where
$ \Rightarrow {v_x} = {v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
From the above two-equation,
$ \Rightarrow x = \int {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt = {v_0}t\left( {1 - \dfrac{t}{{2\pi }}} \right)$
Hence X coordinate of the particle at $t = 6s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 6\left( {1 - \dfrac{6}{{2 \times 5}}} \right)$
On solving the above, we get
$ \Rightarrow 24cm = 0.24m$
Similarly at $t = 10s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 10\left( {1 - \dfrac{{10}}{{2 \times 5}}} \right)$
$ \Rightarrow 0m$
Now at $t = 20s$
$ \Rightarrow x = 10 \times 20\left( {1 - \dfrac{{20}}{{2 \times 5}}} \right)$
Further on solving,
$ \Rightarrow - 200cm = - 2m$
$\left( b \right)$. At the moment the particle is at a distance of $10cm$ from the origin,
$ \Rightarrow x = \pm 10cm$
Putting $ \Rightarrow x = \pm 10cm$in the above equation
$ \Rightarrow 10 = 10t\left( {1 - \dfrac{t}{{10}}} \right)$
On simplifying
$ \Rightarrow {t^2} - 10t + 10 = 0$
Now we will find the value of $t$ from here.
$ \Rightarrow t = \dfrac{{10 \pm \sqrt {100 - 40} }}{2}$
On simplifying,
$ \Rightarrow 5 \pm \sqrt {15} s$
Now putting $x = - 10$
We get,
$ \Rightarrow - 10 = 10\left( {1 - \dfrac{t}{{10}}} \right)$
On solving,
$ \Rightarrow t = 5 \pm \sqrt {35s} $
As t cannot be negative, so
$ \Rightarrow t = 5 + \sqrt {35s} $
So the particle is at the following time at three intervals:
$t = 5 + \sqrt {35s} $,$5 \pm \sqrt {15} s$.
$\left( c \right)$. We have
$ \Rightarrow \vec v = {\vec v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)$
So, $v = \left| {\vec v} \right| = {v_0}\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right){\text{ for t}} \leqslant \tau $
And
$ \Rightarrow v = \left| {\vec v} \right| = {v_0}\left( {\dfrac{t}{\tau } - 1} \right){\text{ for t > }}\tau $
Therefore,
$ \Rightarrow s = \int_0^t {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt$ For ${\text{t}} \leqslant \tau = {v_0}t\left( {1 - \dfrac{t}{{2\pi }}} \right)$
And
$ \Rightarrow {v_0}\tau \left[ {1 + {{\left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)}^2}} \right]/2$ for $t > \tau \left( A \right)$
Now we will solve the integration,
$ \Rightarrow s = \int_0^4 {{v_0}} \left( {1 - \dfrac{t}{\tau }} \right)dt$
Putting the required value, we get
$ \Rightarrow s = \int_0^4 {10} \left( {1 - \dfrac{t}{5}} \right)dt$
$ \Rightarrow 24cm$
And for $t = 8s$
$ \Rightarrow s = \int_0^5 {10} \left( {1 - \dfrac{t}{5}} \right)dt + \int_5^8 {10} \left( {\dfrac{t}{5} - 1} \right)dt$
On integrating and simplifying, we get
$ \Rightarrow s = 34cm$
Based on the above equations. Graph plot can be drawn as shown below

Note: Speed and velocity is a touch confusing for many people. Well, the distinction between speed and velocity is that speed offers us a plan of how briskly an object is moving whereas velocity not solely tells us its speed however additionally tells us the direction the body is taking possession. We can outline speed as a function of distance traveled whereas velocity could be a performance of displacement.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

