
The amplitude of an oscillating simple pendulum is 10 cm and its time period is 4 s. What is its speed after 1 second when it passes through the equilibrium position?
(A) Zero
(B) \[2.0m/s\]
(C) \[0.3m/s\]
(D) \[0.4m/s\]
Answer
232.8k+ views
Hint: A simple pendulum exhibits a simple harmonic motion. The properties of this particular type of motion can be used to find the mechanics that any oscillating pendulum experiences.
Formula used: $y = a\sin \omega t$ where $y$ is the displacement in a simple harmonic motion, $a$ is the amplitude,$\omega $ is the angular frequency, and $t$ is the time.
Complete step by step answer:
We are aware that an oscillating pendulum undergoes simple harmonic motion (SHM). In this question, we are asked to find the speed of such a pendulum with the following specifications:
Amplitude: $a = 10cm = 0.1m$$[\because 1m = 100cm]$
Time period: $T = 4s$
Time passed since the start of motion $t = 1s$
We must remember to convert the unit into SI. We know that the displacement for SHM is given by:
$y = a\sin \omega t$
To find the velocity, we differentiate the above equation as:
$\dfrac{{dy}}{{dt}} = a\dfrac{d}{{dt}}\left( {\sin \omega t} \right)$ [$a$ comes outside as it is a constant]
\[v = \dfrac{{dy}}{{dt}} = a\omega \left( {\cos \omega t} \right)\]\[[\dfrac{d}{{dt}}\left( {\sin \theta } \right) = \cos \theta ]\]
Notice that this expression has the term $\omega $ which is the angular frequency but in the question we are given with the linear time period. Hence, we convert $T$ as:
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
We put this expression directly in our velocity to make the calculations easier:
$v = a \times \dfrac{{2\pi }}{T} \times \cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{T}t} \right)$
Now, we substitute the values and calculate $v$ as:
$v = 0.1 \times \dfrac{{2\pi }}{4} \times \cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{4} \times 1} \right)$
We know that
$\cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{4}} \right) = \cos \left( {\dfrac{\pi }{2}} \right) = 0$
This makes the value of $v = 0$.
$\therefore $ The speed after 1 second is option A i.e. zero.
Note: The time period for a simple pendulum is defined as the time taken by it to complete one to and fro motion about its mean position. While the angular frequency measures the angular displacement per unit time. Hence, a factor of $2\pi $ needs to be multiplied.
Formula used: $y = a\sin \omega t$ where $y$ is the displacement in a simple harmonic motion, $a$ is the amplitude,$\omega $ is the angular frequency, and $t$ is the time.
Complete step by step answer:
We are aware that an oscillating pendulum undergoes simple harmonic motion (SHM). In this question, we are asked to find the speed of such a pendulum with the following specifications:
Amplitude: $a = 10cm = 0.1m$$[\because 1m = 100cm]$
Time period: $T = 4s$
Time passed since the start of motion $t = 1s$
We must remember to convert the unit into SI. We know that the displacement for SHM is given by:
$y = a\sin \omega t$
To find the velocity, we differentiate the above equation as:
$\dfrac{{dy}}{{dt}} = a\dfrac{d}{{dt}}\left( {\sin \omega t} \right)$ [$a$ comes outside as it is a constant]
\[v = \dfrac{{dy}}{{dt}} = a\omega \left( {\cos \omega t} \right)\]\[[\dfrac{d}{{dt}}\left( {\sin \theta } \right) = \cos \theta ]\]
Notice that this expression has the term $\omega $ which is the angular frequency but in the question we are given with the linear time period. Hence, we convert $T$ as:
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
We put this expression directly in our velocity to make the calculations easier:
$v = a \times \dfrac{{2\pi }}{T} \times \cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{T}t} \right)$
Now, we substitute the values and calculate $v$ as:
$v = 0.1 \times \dfrac{{2\pi }}{4} \times \cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{4} \times 1} \right)$
We know that
$\cos \left( {\dfrac{{2\pi }}{4}} \right) = \cos \left( {\dfrac{\pi }{2}} \right) = 0$
This makes the value of $v = 0$.
$\therefore $ The speed after 1 second is option A i.e. zero.
Note: The time period for a simple pendulum is defined as the time taken by it to complete one to and fro motion about its mean position. While the angular frequency measures the angular displacement per unit time. Hence, a factor of $2\pi $ needs to be multiplied.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

