
The emissivity of tungsten is approximately 0.35 A tungsten sphere 1 cm in radius is suspended within a large evacuated enclosure whose walls are at 300 K. What power input is required to maintain the sphere at a temperature of 3000 K? ( \[\sigma = 5.67 \times 10 - 8\] inSI unit)
A) 1020 W
B) 2020 W
C) 3020 W
D) 4020 W
Answer
133.5k+ views
Hint: Amount of heat radiated by tungsten will be equal to the amount of energy supplied. According to Stephan’s law the heat loss is given by, \[e\sigma A({T^2} - {T_0}^2)\] . Substitute the values of initial and final temperature, area, emissivity and the constant. Simplify to find the value power required.
Complete step-by-step solution
Energy is never produced or destroyed in this universe; there is always a transfer of energy from one form to another. Energy loss can be in the form of heat. In our case also, the amount of heat to be supplied per unit time to maintain the temperature of the sphere is the heat lost per unit time by that sphere.
Using Stephan’s law,
\[
Heat\,lost\,of\,radiation = e\sigma A({T^2} - {T_0}^2) \\
T = 3000k \\
{T_0} = 300k \\
A = 4\pi {r^2} = 4\pi \times {0.01^2} \\
Substituting, \\
P = 0.35 \times 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 4\pi {(0.01)^2}[{3000^2} - {300^2}] \\
P = 2019.8W \\
\]
Therefore, the correct answer is option B.
Note: This equation is in terms of power or heat transferred per unit time. If you want to calculate the heat transferred in say 1 minute, then multiply the power value with 60s.According to Stephan's law the radiant energy emitted by a perfectly black body per unit area per second is directly proportional to the fourth power of its absolute temperature.
$E \propto {T^4} \Rightarrow E = \sigma {T^4}$
Complete step-by-step solution
Energy is never produced or destroyed in this universe; there is always a transfer of energy from one form to another. Energy loss can be in the form of heat. In our case also, the amount of heat to be supplied per unit time to maintain the temperature of the sphere is the heat lost per unit time by that sphere.
Using Stephan’s law,
\[
Heat\,lost\,of\,radiation = e\sigma A({T^2} - {T_0}^2) \\
T = 3000k \\
{T_0} = 300k \\
A = 4\pi {r^2} = 4\pi \times {0.01^2} \\
Substituting, \\
P = 0.35 \times 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 4\pi {(0.01)^2}[{3000^2} - {300^2}] \\
P = 2019.8W \\
\]
Therefore, the correct answer is option B.
Note: This equation is in terms of power or heat transferred per unit time. If you want to calculate the heat transferred in say 1 minute, then multiply the power value with 60s.According to Stephan's law the radiant energy emitted by a perfectly black body per unit area per second is directly proportional to the fourth power of its absolute temperature.
$E \propto {T^4} \Rightarrow E = \sigma {T^4}$
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3

Waves Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 14
