
The length of the air column for fundamental mode in the resonance tube is 16 cm and that for the second resonance further is 50.25 cm. Find the end correction and inner diameter of the tube. Data:-
$l_1$ = $16cm$
$l_2$ = $50.25cm$
$e$ = ? and $d$ =?
Answer
232.5k+ views
Hint: To calculate the exact resonance frequency pipe, the end correction is applied to actual length of pipe. Air columns behave as closed organ pipes.
Complete step by step solution:
Let end correction be e
Inner diameter be d
$\eqalign{
& {\text{We know}} \cr
& {\text{for length of air column , }}l = 3{l_1} + 2e{\text{ }} \cr
& \Rightarrow {\text{e = }}\dfrac{{{l_1} - {3l_2}}}{2} \cr
& \Rightarrow \dfrac{{50.25 - (3{\text{ }} \times {\text{ 16)}}}}{2}{\text{ = }}\dfrac{{50.25 - 48}}{2} \cr
& \Rightarrow e{\text{ = }}\dfrac{{2.25}}{2} \cr
& \Rightarrow e{\text{ = 1}}{\text{.125 cm}} \cr
& {\text{Also we know e = 0}}{\text{.3d}} \cr
& \Rightarrow d = \dfrac{e}{{0.3}} \cr
& \Rightarrow d = \dfrac{{1.125}}{{0.3}} \cr
& \therefore d = 3.75cm \cr} $
Note: A simple assumption is that the basic resonance of a pipe occurs when the resonant length is half or one-fourth of the sound wavelength. Although it is well assumed that the practical frequency is less than this, you must apply a final correction, the pipe appears to be somewhat acoustic compared to its physical length. When the end correction is included, an exact value of the resonance frequency of the pipe can be estimated.
Complete step by step solution:
Let end correction be e
Inner diameter be d
$\eqalign{
& {\text{We know}} \cr
& {\text{for length of air column , }}l = 3{l_1} + 2e{\text{ }} \cr
& \Rightarrow {\text{e = }}\dfrac{{{l_1} - {3l_2}}}{2} \cr
& \Rightarrow \dfrac{{50.25 - (3{\text{ }} \times {\text{ 16)}}}}{2}{\text{ = }}\dfrac{{50.25 - 48}}{2} \cr
& \Rightarrow e{\text{ = }}\dfrac{{2.25}}{2} \cr
& \Rightarrow e{\text{ = 1}}{\text{.125 cm}} \cr
& {\text{Also we know e = 0}}{\text{.3d}} \cr
& \Rightarrow d = \dfrac{e}{{0.3}} \cr
& \Rightarrow d = \dfrac{{1.125}}{{0.3}} \cr
& \therefore d = 3.75cm \cr} $
Note: A simple assumption is that the basic resonance of a pipe occurs when the resonant length is half or one-fourth of the sound wavelength. Although it is well assumed that the practical frequency is less than this, you must apply a final correction, the pipe appears to be somewhat acoustic compared to its physical length. When the end correction is included, an exact value of the resonance frequency of the pipe can be estimated.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

