
The mass of substance containing 60% NaCl, 37% KCl, that should be weight out for analysis so that, after the action of 25 mL of 0.1N $AgNO_{ 3 }$ solution, excess of $Ag^{ + }$ is back titrated with 5 mL of $NH_{ 4 }SCN$ solution, is …………….. Given that 1 mL of $NH_{ 4 }SCN$ = 1.1 mL of $AgNO_{ 3 }$, write it in multiples of 100 (only two digits).
Answer
133.5k+ views
Hint: This question needs to be solved stepwise. First, calculate the moles of$AgNO_{ 3 }$ and then find the number of moles which will react with NaCl/KCl in their percentage ratio. Finally, calculate the value of the amount of substance for 100% in grams.
Complete step by step answer:
We are given in the question that, 1 mL of $NH_{ 4 }SCN$ = 1.1 mL of $AgNO_{ 3 }$
So, 5 ml of $NH_{ 4 }SCN$ will require 5.5 ml of $AgNO_{ 3 }$. Hence, the volume of $AgNO_{ 3 }$ used in the reaction with the mixture NaCl + KCl will be = 25 - 5.5 = 19.5 ml.
Moles of $AgNO_{ 3 }$ in 0.1N 19.5 ml solution =
$\dfrac { 0.1 }{ 1000 } \quad \times \quad 19.5$ = 0.00195 moles
In the reaction
$NaCl/KCl\quad +\quad AgNO_{ 3 }\quad \rightarrow \quad AgNO_{ 3 }/KNO_{ 3 }$
1 mole of $AgNO_{ 3 }$ reacts with 1 mole of NaCl / KCl in their percentage ratio, hence 0.00195 moles will react with
= $(\dfrac { 60 }{ 100 } \quad \times \quad 0.00195)_{ NaCl }\quad +\quad (\dfrac { 37 }{ 100 } \quad \times \quad 0.00195)_{ KCl }$
= 0.00117 moles of NaCl + 0.0007215 moles of KCl
So, the weight will be
= (0.00117 x 58.5) + (0.0007215 x 74.5)
= 0.1224 g
The 97% of the amount of substance = 0.1224 g
So, 100% will be equal to = (100/97) x 0.1224 = 0.126 g
We need to write this in multiple of 100 and in two digits so it would be 0.13 g.
Therefore, we calculated the mass of the substance which is equal to 0.13 g.
Note: We should also know some important uses of $NH_{ 4 }SCN$.
Ammonium thiocyanate is used in the manufacture of herbicides, thiourea, and transparent artificial resins; in matches; as a stabilizing agent in photography; in various rustproofing compositions; as an adjuvant in textile dyeing and printing; as a tracer in oil fields; in the separation of hafnium from zirconium, and in titrimetric analysis.
Ammonium thiocyanate can also be used to determine the iron content in soft drinks by colorimetry.
Complete step by step answer:
We are given in the question that, 1 mL of $NH_{ 4 }SCN$ = 1.1 mL of $AgNO_{ 3 }$
So, 5 ml of $NH_{ 4 }SCN$ will require 5.5 ml of $AgNO_{ 3 }$. Hence, the volume of $AgNO_{ 3 }$ used in the reaction with the mixture NaCl + KCl will be = 25 - 5.5 = 19.5 ml.
Moles of $AgNO_{ 3 }$ in 0.1N 19.5 ml solution =
$\dfrac { 0.1 }{ 1000 } \quad \times \quad 19.5$ = 0.00195 moles
In the reaction
$NaCl/KCl\quad +\quad AgNO_{ 3 }\quad \rightarrow \quad AgNO_{ 3 }/KNO_{ 3 }$
1 mole of $AgNO_{ 3 }$ reacts with 1 mole of NaCl / KCl in their percentage ratio, hence 0.00195 moles will react with
= $(\dfrac { 60 }{ 100 } \quad \times \quad 0.00195)_{ NaCl }\quad +\quad (\dfrac { 37 }{ 100 } \quad \times \quad 0.00195)_{ KCl }$
= 0.00117 moles of NaCl + 0.0007215 moles of KCl
So, the weight will be
= (0.00117 x 58.5) + (0.0007215 x 74.5)
= 0.1224 g
The 97% of the amount of substance = 0.1224 g
So, 100% will be equal to = (100/97) x 0.1224 = 0.126 g
We need to write this in multiple of 100 and in two digits so it would be 0.13 g.
Therefore, we calculated the mass of the substance which is equal to 0.13 g.
Note: We should also know some important uses of $NH_{ 4 }SCN$.
Ammonium thiocyanate is used in the manufacture of herbicides, thiourea, and transparent artificial resins; in matches; as a stabilizing agent in photography; in various rustproofing compositions; as an adjuvant in textile dyeing and printing; as a tracer in oil fields; in the separation of hafnium from zirconium, and in titrimetric analysis.
Ammonium thiocyanate can also be used to determine the iron content in soft drinks by colorimetry.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Inertial and Non-Inertial Frame of Reference - JEE Important Topic

Other Pages
NCERT Solutions for Class 11 Chemistry Chapter 9 Hydrocarbons

JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

NCERT Solutions for Class 11 Chemistry Chapter 5 Thermodynamics

Hydrocarbons Class 11 Notes: CBSE Chemistry Chapter 9

NCERT Solutions for Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reaction

Thermodynamics Class 11 Notes: CBSE Chapter 5
