
The net force on a rocket with a weight of $1.5 \times {10^4}$ N is $2.4 \times {10^4}$ N. About how much time is needed to increase the rocket’s speed from 12 \[m/s\] to 36 \[m/s\] near the surface of the Earth at take off? (Take $g = 10m/{s^2}$ )
(A) 15 s
(B) 0.78 s
(C) 1.5 s
(D) 3.8 s
Answer
232.8k+ views
Hint Firstly, find mass of the rocket from given values of weight and acceleration due to gravity. Then, use it to find acceleration of the rocket from the given value of net force and calculated mass of the rocket. Then put acceleration of the rocket into the equation of motion: $v = u + at$, along with other given values of initial and final speeds, to get how much time will be required.
Complete step by step solution
We are given that the weight of the rocket is $W = 1.5 \times {10^4}$ N and acceleration due to gravity is $g = 10m/{s^2}$ .
We know that the weight of the rocket (W) is equal to acceleration due to gravity (g) times the mass of the rocket (m). $\therefore W = mg$
$ \Rightarrow m = \dfrac{W}{g}$
Putting in the values of W and g in the above equation,
$
\Rightarrow m = \dfrac{{1.5 \times {{10}^4}}}{{10}} \\
\Rightarrow m = 1.5 \times {10^3}kg \\
$
Hence, the mass of the rocket is $m = 1.5 \times {10^3}kg$.
Net force on the rocket (F) will be equal to acceleration of the rocket(a) times the mass of the rocket (m). We are given that the net force on the rocket is $F = 2.4 \times {10^4}$N.
$
\Rightarrow F = ma \\
\Rightarrow a = \dfrac{F}{m} \\
$
Substituting the values of net force on the rocket (F), which is given and mass of the rocket (m) that we calculated above in this expression for acceleration of the rocket gives us,
$
\Rightarrow a = \dfrac{{2.4 \times {{10}^4}N}}{{1.5 \times {{10}^3}kg}} \\
\Rightarrow a = 1.6 \times 10\dfrac{{kgm{s^{ - 2}}}}{{kg}} \\
\Rightarrow a = 16m{s^{ - 2}} \\
$
Now, we are given our initial speed of the rocket is 12 \[m/s\] and the final speed of the rocket must become 36 m/s or we can say $u = 12m/s$ and $v = 36m/s$ .
Using the equation of motion : $v = u + at$ and substituting all the known values,
\[
\Rightarrow 36 = 12 + \left( {16 \times t} \right) \\
\Rightarrow 36 - 12 = 16t \\
\Rightarrow 24 = 16t \\
\Rightarrow t = \dfrac{{24}}{{16}} \\
\Rightarrow t = 1.5\sec \\
\]
Therefore, the time required to increase the rocket’s speed from 12 \[m/s\] to 36 \[m/s\] as per the given parameters will be 1.5 seconds.
Hence, Option (C) is correct.
Note: An alternate short-cut method:
Take, Impulse = Force × Time
$
\Rightarrow mv - mu = Ft \\
\Rightarrow m(v - u) = Ft \\
\Rightarrow \dfrac{W}{g}(v - u) = Ft \\
\Rightarrow \dfrac{{W(v - u)}}{{gF}} = t \\
$
Putting in all the known values in the above equation yields,
$
\Rightarrow t = \dfrac{{1.5 \times {{10}^4} \times \left( {36 - 12} \right)}}{{10 \times 2.4 \times {{10}^4}}} \\
\Rightarrow t = \dfrac{{1.5 \times 24}}{{24}} \\
\Rightarrow t = 1.5\sec \\
$
Complete step by step solution
We are given that the weight of the rocket is $W = 1.5 \times {10^4}$ N and acceleration due to gravity is $g = 10m/{s^2}$ .
We know that the weight of the rocket (W) is equal to acceleration due to gravity (g) times the mass of the rocket (m). $\therefore W = mg$
$ \Rightarrow m = \dfrac{W}{g}$
Putting in the values of W and g in the above equation,
$
\Rightarrow m = \dfrac{{1.5 \times {{10}^4}}}{{10}} \\
\Rightarrow m = 1.5 \times {10^3}kg \\
$
Hence, the mass of the rocket is $m = 1.5 \times {10^3}kg$.
Net force on the rocket (F) will be equal to acceleration of the rocket(a) times the mass of the rocket (m). We are given that the net force on the rocket is $F = 2.4 \times {10^4}$N.
$
\Rightarrow F = ma \\
\Rightarrow a = \dfrac{F}{m} \\
$
Substituting the values of net force on the rocket (F), which is given and mass of the rocket (m) that we calculated above in this expression for acceleration of the rocket gives us,
$
\Rightarrow a = \dfrac{{2.4 \times {{10}^4}N}}{{1.5 \times {{10}^3}kg}} \\
\Rightarrow a = 1.6 \times 10\dfrac{{kgm{s^{ - 2}}}}{{kg}} \\
\Rightarrow a = 16m{s^{ - 2}} \\
$
Now, we are given our initial speed of the rocket is 12 \[m/s\] and the final speed of the rocket must become 36 m/s or we can say $u = 12m/s$ and $v = 36m/s$ .
Using the equation of motion : $v = u + at$ and substituting all the known values,
\[
\Rightarrow 36 = 12 + \left( {16 \times t} \right) \\
\Rightarrow 36 - 12 = 16t \\
\Rightarrow 24 = 16t \\
\Rightarrow t = \dfrac{{24}}{{16}} \\
\Rightarrow t = 1.5\sec \\
\]
Therefore, the time required to increase the rocket’s speed from 12 \[m/s\] to 36 \[m/s\] as per the given parameters will be 1.5 seconds.
Hence, Option (C) is correct.
Note: An alternate short-cut method:
Take, Impulse = Force × Time
$
\Rightarrow mv - mu = Ft \\
\Rightarrow m(v - u) = Ft \\
\Rightarrow \dfrac{W}{g}(v - u) = Ft \\
\Rightarrow \dfrac{{W(v - u)}}{{gF}} = t \\
$
Putting in all the known values in the above equation yields,
$
\Rightarrow t = \dfrac{{1.5 \times {{10}^4} \times \left( {36 - 12} \right)}}{{10 \times 2.4 \times {{10}^4}}} \\
\Rightarrow t = \dfrac{{1.5 \times 24}}{{24}} \\
\Rightarrow t = 1.5\sec \\
$
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

