
The time period of oscillation of a simple pendulum is $T = 2\pi \sqrt {\dfrac{l}{g}} $, measured value of the length is 20cm known to have 1mm accuracy and time for 100 oscillation of the pendulum is found to be 90 s using wristwatch of 1s resolution. What is the accuracy in determining the value of acceleration due to gravity?
Answer
232.8k+ views
Hint: The formula for the time period of oscillation of a simple pendulum has been already provided in the question itself. This is a hint in itself. However, the problem is not easy and it still needs to be solved. The problem should be treated as a derivation because we will need to perform some mathematical operations for deriving the formula that we actually need.
Complete step by step answer:
The length of the pendulum (l) given in the problem is 20 cm, $l = 20cm$.
The accuracy for the measured value of length of the pendulum is 1 mm, i.e. $\Delta l = 0.1cm$
As given in the problem the time period for single oscillation is T, now assume t to be the time period of 100 oscillations, it is given by,
$t = 100T$
Taking log of both the sides we get,
$\ln (t) = \ln (100) + \ln (T)$
Differentiating the above equation we get,
$\dfrac{{\Delta t}}{t} = \dfrac{{\Delta T}}{T} = \dfrac{1}{{90}}$ ……. (1)
Now the time period of oscillation of a simple pendulum is
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{l}{g}} $
Therefore, the acceleration due to gravity is given by,
$ \Rightarrow g = 4{\pi ^2}\dfrac{l}{{{T^2}}}$
Now, after taking log of both the side the above equation becomes,
$\ln (g) = ln(4{\pi ^2}) + \ln (l) - \ln ({T^{ - 2}})$
$ \Rightarrow \ln (g) = ln(4{\pi ^2}) + \ln (l) + 2\ln (T)$
Differentiating the above equation we get,
$\dfrac{{\Delta g}}{g} = \left( {\dfrac{{\Delta l}}{l} + 2\dfrac{{\Delta T}}{T}} \right)$ ……… (2)
Putting the value from equation (1) in equation (2) we get,
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta g}}{g} = \left( {\dfrac{{0.1}}{{20}} + 2\dfrac{1}{{90}}} \right)$
$\therefore \dfrac{{\Delta g}}{g} = 0.0272 = 2.72\% $
Since we are talking about the accuracy of measurement be take the value on both the sides, hence we have, $\dfrac{{\Delta g}}{g} = \pm 2.72\%.$
Hence, the accuracy of determining the value of acceleration due to gravity is found to be $ \pm 2.72\% $.
Note: The problem talks about acceleration due to gravity. It is a very commonly used term and hence we tend to overlook its actual meaning. Let us just quickly understand what acceleration due to gravity actually is. Consider an object being allowed to free fall under the action of gravitational force only so the acceleration that is achieved by this object is known as acceleration due to gravity.
Complete step by step answer:
The length of the pendulum (l) given in the problem is 20 cm, $l = 20cm$.
The accuracy for the measured value of length of the pendulum is 1 mm, i.e. $\Delta l = 0.1cm$
As given in the problem the time period for single oscillation is T, now assume t to be the time period of 100 oscillations, it is given by,
$t = 100T$
Taking log of both the sides we get,
$\ln (t) = \ln (100) + \ln (T)$
Differentiating the above equation we get,
$\dfrac{{\Delta t}}{t} = \dfrac{{\Delta T}}{T} = \dfrac{1}{{90}}$ ……. (1)
Now the time period of oscillation of a simple pendulum is
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{l}{g}} $
Therefore, the acceleration due to gravity is given by,
$ \Rightarrow g = 4{\pi ^2}\dfrac{l}{{{T^2}}}$
Now, after taking log of both the side the above equation becomes,
$\ln (g) = ln(4{\pi ^2}) + \ln (l) - \ln ({T^{ - 2}})$
$ \Rightarrow \ln (g) = ln(4{\pi ^2}) + \ln (l) + 2\ln (T)$
Differentiating the above equation we get,
$\dfrac{{\Delta g}}{g} = \left( {\dfrac{{\Delta l}}{l} + 2\dfrac{{\Delta T}}{T}} \right)$ ……… (2)
Putting the value from equation (1) in equation (2) we get,
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta g}}{g} = \left( {\dfrac{{0.1}}{{20}} + 2\dfrac{1}{{90}}} \right)$
$\therefore \dfrac{{\Delta g}}{g} = 0.0272 = 2.72\% $
Since we are talking about the accuracy of measurement be take the value on both the sides, hence we have, $\dfrac{{\Delta g}}{g} = \pm 2.72\%.$
Hence, the accuracy of determining the value of acceleration due to gravity is found to be $ \pm 2.72\% $.
Note: The problem talks about acceleration due to gravity. It is a very commonly used term and hence we tend to overlook its actual meaning. Let us just quickly understand what acceleration due to gravity actually is. Consider an object being allowed to free fall under the action of gravitational force only so the acceleration that is achieved by this object is known as acceleration due to gravity.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

