
The wheel of a motorcycle, 70cm in diameter, makes 40 revolutions every 10 seconds. What is the speed of the motorcycle in km/hr?
(A) 22.32
(B) 27.68
(C) 31.68
(D) 36.24
Answer
133.5k+ views
Hint First calculate the distance covered by the motorcycle in given time using the following formula
${\text{Distance covered = Number of revolutions x Circumference of the wheel}}$
Circumference of the wheel = Circumference of the circle =$\pi {R^2}$
Where, R = Radius of the wheel
Next use the relation between speed, time and distance to get the answer.
Complete step by step solution
We know distance covered by the wheel is given by
${\text{Distance covered = Number of revolutions x Circumference of the wheel}}$
Circumference of the wheel = Circumference of the circle =$\pi {R^2}$
Where, R = Radius of the wheel
According to the problem
R = \[{\text{70/2}}\] = 35 cm (we divided 70 by 2 because 70 is the diameter of the wheel)
Number of revolutions = 40
Time = 10 second
$\therefore $Distance covered in 40 second = $40\times\pi \times{35^2}$cm
= 8800 cm
= 88 m
Or, Distance covered in 1 second = \[{\text{88/10}}\] = 8.8 m
Now,
$Speed = \dfrac{{Dis\tan ce}}{{Time}}$
Or, $Speed = \dfrac{{8.8}}{1}$ m/sec = \[{\text{8}}{\text{.8 m/sec}}\]
Again, to convert m/sec to km/hr we multiply m/sec with \[{\text{18/5}}{\text{.}}\]
$\therefore $ Speed = $8.8\times\dfrac{{18}}{5}$ km/hr =\[{\text{31}}{\text{.68 km/hr}}{\text{.}}\]
(Option C)
Note: We are using the formula of circumference of the circle because wheels are in the form of a circle. In 1 revolution the motorcycle covers the distance equal to the circumference of the wheel. In the above question the value of π is 3.14 as the question does not mention its value however in case it is mentioned in the question used that value only. To convert m/sec to km/hr multiply m/sec with 18/5 and to convert km/hr to m/sec multiply km/hr with 5/18. You may remember this by remembering 18>5 is similar to km>m so in case we are going to km/hr from m/sec 18 will be in the numerator and 5 in denominator and vice-versa.
${\text{Distance covered = Number of revolutions x Circumference of the wheel}}$
Circumference of the wheel = Circumference of the circle =$\pi {R^2}$
Where, R = Radius of the wheel
Next use the relation between speed, time and distance to get the answer.
Complete step by step solution
We know distance covered by the wheel is given by
${\text{Distance covered = Number of revolutions x Circumference of the wheel}}$
Circumference of the wheel = Circumference of the circle =$\pi {R^2}$
Where, R = Radius of the wheel
According to the problem
R = \[{\text{70/2}}\] = 35 cm (we divided 70 by 2 because 70 is the diameter of the wheel)
Number of revolutions = 40
Time = 10 second
$\therefore $Distance covered in 40 second = $40\times\pi \times{35^2}$cm
= 8800 cm
= 88 m
Or, Distance covered in 1 second = \[{\text{88/10}}\] = 8.8 m
Now,
$Speed = \dfrac{{Dis\tan ce}}{{Time}}$
Or, $Speed = \dfrac{{8.8}}{1}$ m/sec = \[{\text{8}}{\text{.8 m/sec}}\]
Again, to convert m/sec to km/hr we multiply m/sec with \[{\text{18/5}}{\text{.}}\]
$\therefore $ Speed = $8.8\times\dfrac{{18}}{5}$ km/hr =\[{\text{31}}{\text{.68 km/hr}}{\text{.}}\]
(Option C)
Note: We are using the formula of circumference of the circle because wheels are in the form of a circle. In 1 revolution the motorcycle covers the distance equal to the circumference of the wheel. In the above question the value of π is 3.14 as the question does not mention its value however in case it is mentioned in the question used that value only. To convert m/sec to km/hr multiply m/sec with 18/5 and to convert km/hr to m/sec multiply km/hr with 5/18. You may remember this by remembering 18>5 is similar to km>m so in case we are going to km/hr from m/sec 18 will be in the numerator and 5 in denominator and vice-versa.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

JEE Main Chemistry Question Paper with Answer Keys and Solutions

Free Radical Substitution Mechanism of Alkanes for JEE Main 2025

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurements

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3
