
A $230 V$, $115 V$ filament lamp works in a circuit for $10$ minutes,
(a) What is the current flowing through the bulb?
(b) How much is the quantity of charge that flows through the bulb in $10$ minutes?
Answer
513k+ views
Hint:In the given question, we have given power and voltage of the bulb. Power is defined as the product of current and voltage. We know the value of current. Charge is equal to the product of current and time. As we have calculated current in the previous calculations, we will use it to find the charge flowing.
Complete step-by-step solution:
Given: Voltage $=230 V$
Power, $P=115W$
Time taken, $t=10$ minutes
a) As we know, $Power = Voltage \times current$
$P =VI$
We need to find out the current flowing.
$I = \dfrac{P}{V}$
Put the given values in the above formula:
$I = \dfrac{115}{230}$
$I = 0.5A$
The current flowing through the bulb is $0.5A$
b) We need to calculate the charge that flows through the bulb in a given time.
Current is related with charge and time taken by the given formula:
$I = \dfrac{Q}{t}$
$\implies Q = I \times t$
$t = 10 $ minutes $= 600$ seconds
$Q = 0.5 \times 600 = 300C$
Charge that flows through the bulb in $10$ minutes is $300C$.
Note:Electrical power can also be described as the rate by which current is carried. If one joule of work is either received or transported at a fixed rate of one second, the corresponding power will equal one watt. Then we can assume that one watt is equivalent to one joule per second, and electrical power can be expressed as the rate of performing work or transferring energy.
Complete step-by-step solution:
Given: Voltage $=230 V$
Power, $P=115W$
Time taken, $t=10$ minutes
a) As we know, $Power = Voltage \times current$
$P =VI$
We need to find out the current flowing.
$I = \dfrac{P}{V}$
Put the given values in the above formula:
$I = \dfrac{115}{230}$
$I = 0.5A$
The current flowing through the bulb is $0.5A$
b) We need to calculate the charge that flows through the bulb in a given time.
Current is related with charge and time taken by the given formula:
$I = \dfrac{Q}{t}$
$\implies Q = I \times t$
$t = 10 $ minutes $= 600$ seconds
$Q = 0.5 \times 600 = 300C$
Charge that flows through the bulb in $10$ minutes is $300C$.
Note:Electrical power can also be described as the rate by which current is carried. If one joule of work is either received or transported at a fixed rate of one second, the corresponding power will equal one watt. Then we can assume that one watt is equivalent to one joule per second, and electrical power can be expressed as the rate of performing work or transferring energy.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

What is a transformer Explain the principle construction class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

