
A buffer solution consists of $N{H_3}$ and $N{H_4}Cl$, total concentration of buffering agent$ = 0.6M$ . If the $pOH$ of buffer solution is $5.05$ then calculate $[N{H_3}]$ solution. ($p{K_b}$ of $N{H_3} = 4.75$)
A. $0.5$
B. $0.3$
C. $0.2$
D. $0.4$
Answer
578.1k+ views
Hint: A buffer solution (more precisely, pH buffer or hydrogen ion buffer) is an aqueous solution consisting of a mixture of a weak acid and its conjugate base, or vice versa. Its pH changes very little when a small amount of strong acid or base is added to it. Buffer solutions are used as a means of keeping pH at a nearly constant value in a wide variety of chemical applications.
Complete answer:
In the above question, the buffer consists of ammonia and ammonium chloride and the concentration of this buffer solution is equal to $0.6M$ .
Given, the $pOH$ of the buffer solution = $5.05$
$[Base] + [salt] = 0.6M$
Let the concentration of the salt be $x$ .
Let the concentration of the base be $(0.6 - x)$.
As per the Henderson-Hasselbalch equation,
$pOH = p{K_b} + \log \left( {\dfrac{{[salt]}}{{[base]}}} \right)$
According to the question, the $p{K_b}$ of $N{H_3} = 4.75$
Thus, substituting the values in the above equation, we have:
$ \Rightarrow 5.05 = 4.75 + \log \left( {\dfrac{x}{{0.6 - x}}} \right)$
Thus, on solving, we have:
$ \Rightarrow 0.3 = \log \dfrac{x}{{0.6 - x}}$
$ \Rightarrow anti\log (0.3) = \dfrac{x}{{0.6 - x}}$
Also, $anti\log (0.3) = 2$
Thus, substituting the value in the above equation, we have:
$ \Rightarrow \dfrac{x}{{0.6 - x}} = 2$
On solving, we get: $x = \dfrac{{1.2}}{3} = 0.4$
Thus, the concentration of the salt = $0.4M$
The concentration of the base = $0.6 - 0.4 = 0.2M$
Now, again applying the concentration of the salt in the Henderson-Hasselbalch equation, we can find the concentration of the base ($N{H_3}$ ) in the solution. Thus, the equation can be written as:
\[ \Rightarrow 5.05 = 4.75 + \log \left( {\dfrac{{0.6}}{{[base]}}} \right)\]
$ \Rightarrow 2 = \dfrac{{0.6}}{{[base]}}$
Thus, the concentration of $N{H_3}$ = $[N{H_3}] = 0.3M$
Thus option B is the correct answer.
Note:
The Henderson–Hasselbalch equation can be used to calculate the pH of a solution containing the acid and one of its salts, that is, of a buffer solution. With bases, if the value of equilibrium constant is known in the form of a base association constant, Kb the dissociation constant of the conjugate acid may be calculated from the given equation:
$p{K_a} + p{K_b} = p{K_w}$
Complete answer:
In the above question, the buffer consists of ammonia and ammonium chloride and the concentration of this buffer solution is equal to $0.6M$ .
Given, the $pOH$ of the buffer solution = $5.05$
$[Base] + [salt] = 0.6M$
Let the concentration of the salt be $x$ .
Let the concentration of the base be $(0.6 - x)$.
As per the Henderson-Hasselbalch equation,
$pOH = p{K_b} + \log \left( {\dfrac{{[salt]}}{{[base]}}} \right)$
According to the question, the $p{K_b}$ of $N{H_3} = 4.75$
Thus, substituting the values in the above equation, we have:
$ \Rightarrow 5.05 = 4.75 + \log \left( {\dfrac{x}{{0.6 - x}}} \right)$
Thus, on solving, we have:
$ \Rightarrow 0.3 = \log \dfrac{x}{{0.6 - x}}$
$ \Rightarrow anti\log (0.3) = \dfrac{x}{{0.6 - x}}$
Also, $anti\log (0.3) = 2$
Thus, substituting the value in the above equation, we have:
$ \Rightarrow \dfrac{x}{{0.6 - x}} = 2$
On solving, we get: $x = \dfrac{{1.2}}{3} = 0.4$
Thus, the concentration of the salt = $0.4M$
The concentration of the base = $0.6 - 0.4 = 0.2M$
Now, again applying the concentration of the salt in the Henderson-Hasselbalch equation, we can find the concentration of the base ($N{H_3}$ ) in the solution. Thus, the equation can be written as:
\[ \Rightarrow 5.05 = 4.75 + \log \left( {\dfrac{{0.6}}{{[base]}}} \right)\]
$ \Rightarrow 2 = \dfrac{{0.6}}{{[base]}}$
Thus, the concentration of $N{H_3}$ = $[N{H_3}] = 0.3M$
Thus option B is the correct answer.
Note:
The Henderson–Hasselbalch equation can be used to calculate the pH of a solution containing the acid and one of its salts, that is, of a buffer solution. With bases, if the value of equilibrium constant is known in the form of a base association constant, Kb the dissociation constant of the conjugate acid may be calculated from the given equation:
$p{K_a} + p{K_b} = p{K_w}$
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

