
A cricket ball of mass 150 g moving with a speed of 126 km/h hits at the middle of the bat, held firmly at its position by the batsman. The ball moves straight back to the bowler after hitting the bat. Assuming that collision between ball and bat is completely elastic and the two remain in constant for 0.001 s, the force that the batsman had to apply to hold the bat firmly at its place would be:
A. $10.5$ N
B. $21$N
C. $1.05 \times {10^4}$ N
D. $2.1 \times {10^4}$N
Answer
583.2k+ views
Hint: The force required to hold the ball at its place by the batsman is equal to the difference of final momentum and initial momentum divided by the time. The product of mass and velocity is called momentum.
Complete step by step answer:A cricket ball of mass m is 150g = 0.150 Kg(1g = 0.001Kg) moving with a speed u of 126 km/h hits the bat. The collision between them is completely elastic and the two remain in contact for time t=0.001s. The ball moves back with the same velocity as the collision is elastic but in an opposite direction i.e., v=-u.
We change the velocity from km/h to m/s, velocity = $126 \times \dfrac{5}{{18}} = 35m{s^{ - 1}}\left[ {1km{h^{ - 1}} = \dfrac{5}{{18}}m{s^{ - 1}}} \right]$
Force applied by the batsman (F)= Rate of change of momentum
\[F = \dfrac{{{\text{ }}\left( {Final{\text{ }}momentum{\text{ }} - \;Initial{\text{ }}momentum} \right)}}{{time}}\]
$F = \dfrac{{\left( {mv - mu} \right)}}{t}$
$F = \dfrac{{m\left( { - u} \right) - mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - mu - mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - 2mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - 2 \times 0.15 \times 35}}{{0.001}}$
$F = - 10500N = - 1.05 \times {10^4}N$
Hence, the force that the batsman has to apply to hold the bat firmly at its place is $1.05 \times {10^4}$N and its direction is negative as compared to the direction of the ball.
Therefore, option C is correct.
Note:The force applied by the batsman is equal to the rate of change of momentum because the necessary force required to hold the ball at this place for 0.001s is provided by the momentum of the ball and its sign is negative as it is in an opposite direction to that of a ball.
Complete step by step answer:A cricket ball of mass m is 150g = 0.150 Kg(1g = 0.001Kg) moving with a speed u of 126 km/h hits the bat. The collision between them is completely elastic and the two remain in contact for time t=0.001s. The ball moves back with the same velocity as the collision is elastic but in an opposite direction i.e., v=-u.
We change the velocity from km/h to m/s, velocity = $126 \times \dfrac{5}{{18}} = 35m{s^{ - 1}}\left[ {1km{h^{ - 1}} = \dfrac{5}{{18}}m{s^{ - 1}}} \right]$
Force applied by the batsman (F)= Rate of change of momentum
\[F = \dfrac{{{\text{ }}\left( {Final{\text{ }}momentum{\text{ }} - \;Initial{\text{ }}momentum} \right)}}{{time}}\]
$F = \dfrac{{\left( {mv - mu} \right)}}{t}$
$F = \dfrac{{m\left( { - u} \right) - mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - mu - mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - 2mu}}{t}$
$F = \dfrac{{ - 2 \times 0.15 \times 35}}{{0.001}}$
$F = - 10500N = - 1.05 \times {10^4}N$
Hence, the force that the batsman has to apply to hold the bat firmly at its place is $1.05 \times {10^4}$N and its direction is negative as compared to the direction of the ball.
Therefore, option C is correct.
Note:The force applied by the batsman is equal to the rate of change of momentum because the necessary force required to hold the ball at this place for 0.001s is provided by the momentum of the ball and its sign is negative as it is in an opposite direction to that of a ball.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

