
A light of wavelength $5000A^\circ $ falls on a sensitive plate with work function $1.7eV$. Find the
(a) Energy of photon
(b) Energy of photoelectrons
(c) Stopping potential
Answer
557.7k+ views
Hint: In this question we are provided with a light with some wavelength and we have to find the energy of the photon, energy of the photoelectron and the stopping potential. Then we are using the formula which is given below in the formula used and with substituting the given values we can find our solution.
Formula used:
Energy of a photon $E = hf$
where h is the planck's constant and f is the frequency of the photon
$K.E = E - \phi $
where $E$ is the energy of photon and $\phi $ is the work function
$K.E = e{V_0}$
where ${V_0}$ is the stopping potential
Complete step by step solution:
(a) ENERGY OF PHOTON $\left( E \right)$: $E = h\upsilon $
$E = h\dfrac{c}{\lambda }$ $\left( {\because \upsilon = \dfrac{c}{\lambda }} \right)$ $K.E = E - \phi $
We had wavelength $\left( \lambda \right)$ be
$
\lambda = 5000A^\circ \\
\Rightarrow \lambda = 5000 \times {10^{ - 10}}m \\ $
planck's constant $h = 6.634 \times {10^{ - 34}}Js$ and speed of light be $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 2}}$
Putting the values
$E = \dfrac{{6.634 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{5000 \times {{10}^{ - 10}}}}J$
Now converting the energy into $eV$ by multiplying it with charge of the electron $1.6 \times {10^{ - 19}}$
$
E = 3.98 \times {10^{ - 13}}J \\
\Rightarrow E = \dfrac{{3.98 \times {{10}^{ - 13}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV \\
\Rightarrow E = 2.48eV $
(b) ENERGY OF PHOTOELECTRON $\left( {K.E} \right)$
$K.E = E - \phi $
where $\phi $ is the work function which is already given in the question to be $1.7eV$
$
K.E = \left( {2.48 - 1.7} \right)eV \\
\Rightarrow K.E = 0.78eV $
(c) STOPPING POTENTIAL $\left( {{V_0}} \right)$
Using the formula $K.E = e{V_0}$
Now, substituting the above values
$
0.78eV = e{V_0} \\
\Rightarrow {V_0} = \dfrac{{0.78eV}}{e} \\
\therefore{V_0} = 0.78V
$
Note: When we are working with small systems then $eV$ is so useful. Stopping potential is the potential need to stop the electron from removing when the incident photon has more energy than the work function of the metal. Work function is defined as the minimum work required to remove the electron from the solid.
Formula used:
Energy of a photon $E = hf$
where h is the planck's constant and f is the frequency of the photon
$K.E = E - \phi $
where $E$ is the energy of photon and $\phi $ is the work function
$K.E = e{V_0}$
where ${V_0}$ is the stopping potential
Complete step by step solution:
(a) ENERGY OF PHOTON $\left( E \right)$: $E = h\upsilon $
$E = h\dfrac{c}{\lambda }$ $\left( {\because \upsilon = \dfrac{c}{\lambda }} \right)$ $K.E = E - \phi $
We had wavelength $\left( \lambda \right)$ be
$
\lambda = 5000A^\circ \\
\Rightarrow \lambda = 5000 \times {10^{ - 10}}m \\ $
planck's constant $h = 6.634 \times {10^{ - 34}}Js$ and speed of light be $c = 3 \times {10^8}m{s^{ - 2}}$
Putting the values
$E = \dfrac{{6.634 \times {{10}^{ - 34}} \times 3 \times {{10}^8}}}{{5000 \times {{10}^{ - 10}}}}J$
Now converting the energy into $eV$ by multiplying it with charge of the electron $1.6 \times {10^{ - 19}}$
$
E = 3.98 \times {10^{ - 13}}J \\
\Rightarrow E = \dfrac{{3.98 \times {{10}^{ - 13}}}}{{1.6 \times {{10}^{ - 19}}}}eV \\
\Rightarrow E = 2.48eV $
(b) ENERGY OF PHOTOELECTRON $\left( {K.E} \right)$
$K.E = E - \phi $
where $\phi $ is the work function which is already given in the question to be $1.7eV$
$
K.E = \left( {2.48 - 1.7} \right)eV \\
\Rightarrow K.E = 0.78eV $
(c) STOPPING POTENTIAL $\left( {{V_0}} \right)$
Using the formula $K.E = e{V_0}$
Now, substituting the above values
$
0.78eV = e{V_0} \\
\Rightarrow {V_0} = \dfrac{{0.78eV}}{e} \\
\therefore{V_0} = 0.78V
$
Note: When we are working with small systems then $eV$ is so useful. Stopping potential is the potential need to stop the electron from removing when the incident photon has more energy than the work function of the metal. Work function is defined as the minimum work required to remove the electron from the solid.
Recently Updated Pages
Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

The coating formed on the metals such as iron silver class 12 chemistry CBSE

Metals are refined by using different methods Which class 12 chemistry CBSE

What do you understand by denaturation of proteins class 12 chemistry CBSE

Assertion Nitrobenzene is used as a solvent in FriedelCrafts class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

RNA and DNA are chiral molecules their chirality is class 12 chemistry CBSE

