
A shopkeeper offers a 10% off-season discount to the customer and still makes a profit of 26%. What is the cost price of a pair of shoes marked at Rs. 1120?
Answer
620.1k+ views
Hint: Calculate the exact amount of discount offered by the shopkeeper first. Then find the selling price and if 26% profit is made on the selling price, find the required cost price.
Complete step-by-step answer:
According to the question, the marked price of the pair of shoes is Rs. 1120. And the shopkeeper is offering a 10% off-season discount. So, discount enjoyed by customer will be:
$ \Rightarrow $ Discount $ = 10\% {\text{ of }}1120 = \dfrac{{10}}{{100}} \times 1120 = 112.$
Thus, the selling price of the shopkeeper will be:
$ \Rightarrow $ S.P. $ = $ Marked Price $ - $ Discount $ = 1120 - 112 = 1008$.
It is given that the shopkeeper makes the profit of 26%. Let the cost price (i.e. C.P.) of the pair of shoes is Rs. $x$. Then profit will be:
$ \Rightarrow $ Profit $ = $ S.P. $ - $ C.P. $ = 1120 - x$
We know that:
$ \Rightarrow {\text{Profit(% )}} = \dfrac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}} \times 100\% $
Using above formula, we have:
$
\Rightarrow 26\% = \dfrac{{1008 - x}}{x} \times 100, \\
\Rightarrow 26x = 100800 - 100x, \\
\Rightarrow 126x = 100800, \\
\Rightarrow x = \dfrac{{100800}}{{126}}, \\
\Rightarrow x = 800 \\
$
Thus the cost price is Rs. 800.
Note: The cost price is always calculated over selling price while the discount is calculated over marked price.
Complete step-by-step answer:
According to the question, the marked price of the pair of shoes is Rs. 1120. And the shopkeeper is offering a 10% off-season discount. So, discount enjoyed by customer will be:
$ \Rightarrow $ Discount $ = 10\% {\text{ of }}1120 = \dfrac{{10}}{{100}} \times 1120 = 112.$
Thus, the selling price of the shopkeeper will be:
$ \Rightarrow $ S.P. $ = $ Marked Price $ - $ Discount $ = 1120 - 112 = 1008$.
It is given that the shopkeeper makes the profit of 26%. Let the cost price (i.e. C.P.) of the pair of shoes is Rs. $x$. Then profit will be:
$ \Rightarrow $ Profit $ = $ S.P. $ - $ C.P. $ = 1120 - x$
We know that:
$ \Rightarrow {\text{Profit(% )}} = \dfrac{{{\text{Profit}}}}{{{\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}} \times 100\% $
Using above formula, we have:
$
\Rightarrow 26\% = \dfrac{{1008 - x}}{x} \times 100, \\
\Rightarrow 26x = 100800 - 100x, \\
\Rightarrow 126x = 100800, \\
\Rightarrow x = \dfrac{{100800}}{{126}}, \\
\Rightarrow x = 800 \\
$
Thus the cost price is Rs. 800.
Note: The cost price is always calculated over selling price while the discount is calculated over marked price.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

