
A student is standing at a distance of 50 meter behind a bus. As soon as the bus starts with an acceleration of $1m/{s^2}$. The student starts running towards the bus with a uniform velocity u. Assuming the motion to be along straight road the minimum value of u, so that the student is able to catch the bus is
A. $5m{s^{ - 1}}$
B. $8m{s^{ - 1}}$
C. $10m{s^{ - 1}}$
D. $12m{s^{ - 1}}$
Answer
564.6k+ views
Hint:In this problem acceleration and initial velocity is given. So first calculate the distance travelled by student with the help of Newton's II equation. We will get this distance in terms of time ‘t’. Now, according to the given situation we make an equation in terms of time ‘t’ and velocity ‘u’ and on solving this. Equation we will get the minimum value of velocity ‘u’ to catch the bus. Newton’s II equation is given as:
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where, $s = $ displacement travelled by particle ,$u = $ initial velocity ,$a = $ acceleration and $t = $ time.
Complete step by step answer:
Let the distance traveled by bus be x. When the student caught is after time t.
So, according to newton’s II equation.
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
For bus, given that
Initial velocity of bus $u = 0$
Acceleration of bus $a = 1m/{s^2}$
So $x = 0 + \dfrac{1}{2} \times 1 \times {t^2}$
$x = \dfrac{{{t^2}}}{2}$ …..(1)
Let the velocity of student is u. and given that acceleration of student $a = 0$.
So, the distance traveled by the student is-
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow s = ut$ …..(2)
So from diagram it is clear that
$s = x + 50$
From equation 1 and 2
$ut = \dfrac{{{t^2}}}{2} + 50$
$\Rightarrow{t^2} + 50 = 2ut$
$\Rightarrow{t^2} - 2ut + 100 = 0$ …..(3)
Above relation must have real roots.
So,
${b^2} - 4ac \geqslant 0$
From equation 3
$b = 2u$
$\Rightarrow a = 1$
$\Rightarrow c = 100$
So,
${(24)^2} - 4 \times 1 \times 100 \geqslant 0$
$\Rightarrow 4{u^2} - 400 \geqslant 0$
$\Rightarrow 4{u^2} \geqslant 400$
$\Rightarrow {u^2} \geqslant \dfrac{{400}}{4}$
$\Rightarrow {u^2} \geqslant 100$
$\therefore u \geqslant 10$
Hence the minimum velocity of the student must be 10 m per sec.
So, option C is the correct answer.
Note: In many problems if a particle is not moving along a straight road. If it is moving in 2 dimensions then Newton's equation is applicable in 2 directions separately i.e. in x-direction and y-direction both.When the object travels in a straight line, irrespective of the direction is known as one-dimensional motion. When the object travels in x and y coordinates with a constant velocity, it is known as two-dimensional motion.
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
Where, $s = $ displacement travelled by particle ,$u = $ initial velocity ,$a = $ acceleration and $t = $ time.
Complete step by step answer:
Let the distance traveled by bus be x. When the student caught is after time t.
So, according to newton’s II equation.
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
For bus, given that
Initial velocity of bus $u = 0$
Acceleration of bus $a = 1m/{s^2}$
So $x = 0 + \dfrac{1}{2} \times 1 \times {t^2}$
$x = \dfrac{{{t^2}}}{2}$ …..(1)
Let the velocity of student is u. and given that acceleration of student $a = 0$.
So, the distance traveled by the student is-
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$\Rightarrow s = ut$ …..(2)
So from diagram it is clear that
$s = x + 50$
From equation 1 and 2
$ut = \dfrac{{{t^2}}}{2} + 50$
$\Rightarrow{t^2} + 50 = 2ut$
$\Rightarrow{t^2} - 2ut + 100 = 0$ …..(3)
Above relation must have real roots.
So,
${b^2} - 4ac \geqslant 0$
From equation 3
$b = 2u$
$\Rightarrow a = 1$
$\Rightarrow c = 100$
So,
${(24)^2} - 4 \times 1 \times 100 \geqslant 0$
$\Rightarrow 4{u^2} - 400 \geqslant 0$
$\Rightarrow 4{u^2} \geqslant 400$
$\Rightarrow {u^2} \geqslant \dfrac{{400}}{4}$
$\Rightarrow {u^2} \geqslant 100$
$\therefore u \geqslant 10$
Hence the minimum velocity of the student must be 10 m per sec.
So, option C is the correct answer.
Note: In many problems if a particle is not moving along a straight road. If it is moving in 2 dimensions then Newton's equation is applicable in 2 directions separately i.e. in x-direction and y-direction both.When the object travels in a straight line, irrespective of the direction is known as one-dimensional motion. When the object travels in x and y coordinates with a constant velocity, it is known as two-dimensional motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

