
A trader purchases \[{\mathbf{70}}\]kg of tea at Rs \[{\mathbf{15}}\]per kg and 30kg of tea at Rs \[{\mathbf{18}}.{\mathbf{50}}\] per kg . If the packing charges are \[{\mathbf{2}}\] percent, then at what price must he sell the mixture of two gain\[{\mathbf{15}}\% \]?
A.Rs.18.82 per kg
B.Rs.18 per kg
C.Rs.18.50 per kg
D.Rs.17.80 per kg
Answer
494.4k+ views
Hint: Cost price: - The price at which an article is purchase is called its cost price (C.P)
Selling Price: - Price at which an article is sold is called its selling price (SP)
Profit: - If \[SP > CP\] the we make a profit
Profit = SP - CP
Loss: - If \[CP > SP\] then we make a loss
Complete step by step solution:
Given,
A trade purchase \[70\]kg of tea at Rs \[15\]per kg
\[1kg\,tea = Rs15\]
Cost of \[70\] kg of tea at Rs. \[15\]Per
\[Kg = 70 \times 15\]
\[ = 1050\,Rs.\]
Now, also given that
\[30\] kg of tea at Rs. \[18.50\]per kg
So, cost of \[1\] kg of tea \[ = 18.50\]
Then
Cost of 30kg of tea at 18.50 per kg \[ = 30 \times \dfrac{{1850}}{{10}}\]
\[ = 555\]Rs
Then
The total cost\[ = 1050\,Rs. + 555\,Rs. = 1605\,Rs.\]
Selling price including packing charges or \[\] and gain \[15\% \]
So, selling price \[ = \cos t\,price \times \dfrac{{102}}{{100}} \times \dfrac{{115}}{{100}}\]
Putting the value of total cost here
\[ = 1605 \times \dfrac{{102}}{{100}} \times \dfrac{{115}}{{100}}\]
\[ = 1605 \times 1.02 \times 1.15\]
\[ = 1605 \times 1.173\]
\[S.P = 1882.67\]Rs.
Now,
Total weight \[ = 70 + 30 = 100kg\]
Selling price per kg
\[ = \dfrac{{1882.67}}{{100}}\]
\[ = 18.82\]per kg
Hence the answer is \[18.82\] per kg.
Note:
1.Profit% and loss % are always calculated on the C.P. and never on the S.P.
2.When C.P. and S.P. are given from an equal number of quantities first find the C.P or S.P. of equal number of quantities and then calculate profit% or loss %.
Selling Price: - Price at which an article is sold is called its selling price (SP)
Profit: - If \[SP > CP\] the we make a profit
Profit = SP - CP
Loss: - If \[CP > SP\] then we make a loss
Complete step by step solution:
Given,
A trade purchase \[70\]kg of tea at Rs \[15\]per kg
\[1kg\,tea = Rs15\]
Cost of \[70\] kg of tea at Rs. \[15\]Per
\[Kg = 70 \times 15\]
\[ = 1050\,Rs.\]
Now, also given that
\[30\] kg of tea at Rs. \[18.50\]per kg
So, cost of \[1\] kg of tea \[ = 18.50\]
Then
Cost of 30kg of tea at 18.50 per kg \[ = 30 \times \dfrac{{1850}}{{10}}\]
\[ = 555\]Rs
Then
The total cost\[ = 1050\,Rs. + 555\,Rs. = 1605\,Rs.\]
Selling price including packing charges or \[\] and gain \[15\% \]
So, selling price \[ = \cos t\,price \times \dfrac{{102}}{{100}} \times \dfrac{{115}}{{100}}\]
Putting the value of total cost here
\[ = 1605 \times \dfrac{{102}}{{100}} \times \dfrac{{115}}{{100}}\]
\[ = 1605 \times 1.02 \times 1.15\]
\[ = 1605 \times 1.173\]
\[S.P = 1882.67\]Rs.
Now,
Total weight \[ = 70 + 30 = 100kg\]
Selling price per kg
\[ = \dfrac{{1882.67}}{{100}}\]
\[ = 18.82\]per kg
Hence the answer is \[18.82\] per kg.
Note:
1.Profit% and loss % are always calculated on the C.P. and never on the S.P.
2.When C.P. and S.P. are given from an equal number of quantities first find the C.P or S.P. of equal number of quantities and then calculate profit% or loss %.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Given that HCF 306 657 9 find the LCM 306 657 class 9 maths CBSE

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Draw an outline map of India and mark the following class 9 social science CBSE

Differentiate between the Western and the Eastern class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it
