
A TV tower has a height of $100m$. How much population is covered by the TV broadcast, if the average population density around the tower is $100k{{m}^{-2}}$.
(Radius of the earth $=6.37\times {{10}^{6}}m$)
$A)\text{ 4 lakh}$
$B)\text{ 4 thousand}$
$C)\text{ 40 thousand}$
$D)\text{ 40 lakh}$
Answer
595.8k+ views
Hint: This problem can be solved by using the direct formula for the area of coverage of broadcast of a tower in terms of its height and the earth’s radius when the height of the tower is negligible in comparison to the radius of the earth. After getting the area, we can multiply it with the population density to get the number of the population covered.
Formula used:
$A=2\pi h{{R}_{E}}$
$\text{Population density = }\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}$
Complete step by step solution:
We will use the direct formula for the area of coverage of a broadcasting tower and multiply the area to the population density to get the population covered by the tower.
The area of coverage $A$ of a broadcasting tower of height $h$ above the surface of the earth is given by
$A=2\pi h{{R}_{E}}$ --(1)
Where ${{R}_{E}}=6.37\times {{10}^{6}}km$ is the radius of the earth. This formula is valid for $h\ll {{R}_{E}}$.
Hence, now let us analyze the question.
The given height of the tower is $h=100m$.
The given radius of the earth is ${{R}_{E}}=6.37\times {{10}^{6}}km$.
Let the area of coverage of the tower be $A$.
Let the required population number which is covered by the broadcast of the tower be $N$.
The given population density is $\sigma =100k{{m}^{-2}}=100\times {{10}^{-6}}{{m}^{-2}}={{10}^{-4}}{{m}^{-2}}$ $\left( \because 1k{{m}^{-2}}={{10}^{-6}}{{m}^{-2}} \right)$
Hence, using (1), we get
$A=2\pi h{{R}_{E}}$
$\therefore A=2\pi \times 100\times 6.37\times {{10}^{6}}=4\times {{10}^{9}}{{m}^{2}}$ --(2)
Now, the relation between population density, area and population is
$\text{Population density = }\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}$ --(3)
Using (3), we get
$\sigma =\dfrac{N}{A}$
Using (2) in the above equation, we get
${{10}^{-4}}=\dfrac{N}{4\times {{10}^{9}}}$
$\therefore N=4\times {{10}^{9}}\times {{10}^{-4}}=4\times {{10}^{5}}=4\text{ lakh}$ $\left( \because {{10}^{5}}=1,00,000=1\text{ lakh} \right)$
Hence, the population covered by the broadcasting tower is $4\text{ lakh}$.
Hence, the correct option is $A)\text{ 4 lakh}$.
Note: The formula for the area covered by a broadcasting tower is an approximation which is valid when the height of the tower is negligible in comparison to the radius of the earth (which is almost always the case). However, the exact formula from which this approximation is made is
$A=2\pi {{R}_{E}}^{2}\left( \dfrac{h}{h+{{R}_{E}}} \right)$
This formula is derived by using the formula for the solid angle and the area of coverage of the solid angle which is formed by the tower upon the surface of the earth.
Formula used:
$A=2\pi h{{R}_{E}}$
$\text{Population density = }\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}$
Complete step by step solution:
We will use the direct formula for the area of coverage of a broadcasting tower and multiply the area to the population density to get the population covered by the tower.
The area of coverage $A$ of a broadcasting tower of height $h$ above the surface of the earth is given by
$A=2\pi h{{R}_{E}}$ --(1)
Where ${{R}_{E}}=6.37\times {{10}^{6}}km$ is the radius of the earth. This formula is valid for $h\ll {{R}_{E}}$.
Hence, now let us analyze the question.
The given height of the tower is $h=100m$.
The given radius of the earth is ${{R}_{E}}=6.37\times {{10}^{6}}km$.
Let the area of coverage of the tower be $A$.
Let the required population number which is covered by the broadcast of the tower be $N$.
The given population density is $\sigma =100k{{m}^{-2}}=100\times {{10}^{-6}}{{m}^{-2}}={{10}^{-4}}{{m}^{-2}}$ $\left( \because 1k{{m}^{-2}}={{10}^{-6}}{{m}^{-2}} \right)$
Hence, using (1), we get
$A=2\pi h{{R}_{E}}$
$\therefore A=2\pi \times 100\times 6.37\times {{10}^{6}}=4\times {{10}^{9}}{{m}^{2}}$ --(2)
Now, the relation between population density, area and population is
$\text{Population density = }\dfrac{\text{Population}}{\text{Area}}$ --(3)
Using (3), we get
$\sigma =\dfrac{N}{A}$
Using (2) in the above equation, we get
${{10}^{-4}}=\dfrac{N}{4\times {{10}^{9}}}$
$\therefore N=4\times {{10}^{9}}\times {{10}^{-4}}=4\times {{10}^{5}}=4\text{ lakh}$ $\left( \because {{10}^{5}}=1,00,000=1\text{ lakh} \right)$
Hence, the population covered by the broadcasting tower is $4\text{ lakh}$.
Hence, the correct option is $A)\text{ 4 lakh}$.
Note: The formula for the area covered by a broadcasting tower is an approximation which is valid when the height of the tower is negligible in comparison to the radius of the earth (which is almost always the case). However, the exact formula from which this approximation is made is
$A=2\pi {{R}_{E}}^{2}\left( \dfrac{h}{h+{{R}_{E}}} \right)$
This formula is derived by using the formula for the solid angle and the area of coverage of the solid angle which is formed by the tower upon the surface of the earth.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

