
Calculate the standard cell potentials of galvanic cell in which the following reactions take place:
(i) $2Cr(s)+3C{{d}^{2+}}(aq)\to 2C{{r}^{3+}}(aq)+3Cd$
(ii) $F{{e}^{2+}}(aq)+A{{g}^{+}}(aq)\to F{{e}^{3+}}(aq)+Ag(s)$
Calculate the ${{\Delta }_{r}}{{G}^{\Theta }}$ and equilibrium constant of the reactions
Answer
583.8k+ views
Hint: The standard cell potential, ${{\Delta }_{r}}{{G}^{\Theta }}$and equilibrium constant of the reactions can be calculated using standard electrode potentials of the elements involved. The electrode potential cannot be obtained empirically. It is calculated using a reference hydrogen electrode.
Complete step by step solution:
Standard electrode potential $(E{}^\circ )$ is defined as the measures the individual potential of reversible electrode at standard state with ions at an effective concentration of 1mol $d{{m}^{-3}}~$at the pressure of 1 atm.
(i) $2Cr(s)+3C{{d}^{2+}}(aq)\to 2C{{r}^{3+}}(aq)+3Cd$
The formula of calculating cell potential is :
\[{{E}^{{}^\circ }}_{cell}={{E}^{{}^\circ }}_{cathode}-{{E}^{{}^\circ }}_{anode}\]
In the equation, cathode is cadmium with electrode potential , -0.40V, anode is chromium with electrode potential, -0.74V. Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=-0.40-(-0.74) \\
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.34V \\
\end{align}\]
In a galvanic cell, where a spontaneous redox reaction drives the cell to produce an electric potential, Gibbs free energy ${{\Delta }_{r}}{{G}^{\Theta }}$ must be negative, in accordance with the following equation:
\[\Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-nFE{{{}^\circ }_{cell}}\]
Since we know the electrode potential, and number electrons involved in the reaction is 6 and value of faraday constant is 96500, Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-6\times 96500\times 0.34 \\
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=-196860J/mol=-196.86kJ/mol \\
\end{align}\]
The formula for equilibrium constant is,
\[\log {{K}_{c}}=\dfrac{n{{E}_{cell}}^{o}}{0.059}=\dfrac{6\times 0.34}{0.059}=34.576\]
\[{{K}_{c}}=3.76\times {{10}^{34}}\]
Equilibrium constant is \[3.76\times {{10}^{34}}\].
(ii) $F{{e}^{2+}}(aq)+A{{g}^{+}}(aq)\to F{{e}^{3+}}(aq)+Ag(s)$
In the equation, cathode is silver with electrode potential , 0.80V, anode is iron with electrode potential, 0.77V. Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.80-(0.77) \\
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.03V \\
\end{align}\]
Now Gibbs free energy will be:
\[\begin{align}
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-1\times 96500\times 0.03 \\
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=-2895J/mol=-2.895kJ/mol \\
\end{align}\]
The equilibrium constant is,
\[\log {{K}_{c}}=\dfrac{n{{E}_{cell}}^{o}}{0.059}=\dfrac{1\times 0.03}{0.059}=0.508\]
\[{{K}_{c}}=3.22\]
Note: The equilibrium constant of a chemical reaction is the value of its reaction quotient at chemical equilibrium, a state approached by a dynamic chemical system after sufficient time has elapsed at which its composition has no measurable tendency towards further change.
Complete step by step solution:
Standard electrode potential $(E{}^\circ )$ is defined as the measures the individual potential of reversible electrode at standard state with ions at an effective concentration of 1mol $d{{m}^{-3}}~$at the pressure of 1 atm.
(i) $2Cr(s)+3C{{d}^{2+}}(aq)\to 2C{{r}^{3+}}(aq)+3Cd$
The formula of calculating cell potential is :
\[{{E}^{{}^\circ }}_{cell}={{E}^{{}^\circ }}_{cathode}-{{E}^{{}^\circ }}_{anode}\]
In the equation, cathode is cadmium with electrode potential , -0.40V, anode is chromium with electrode potential, -0.74V. Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=-0.40-(-0.74) \\
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.34V \\
\end{align}\]
In a galvanic cell, where a spontaneous redox reaction drives the cell to produce an electric potential, Gibbs free energy ${{\Delta }_{r}}{{G}^{\Theta }}$ must be negative, in accordance with the following equation:
\[\Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-nFE{{{}^\circ }_{cell}}\]
Since we know the electrode potential, and number electrons involved in the reaction is 6 and value of faraday constant is 96500, Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-6\times 96500\times 0.34 \\
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=-196860J/mol=-196.86kJ/mol \\
\end{align}\]
The formula for equilibrium constant is,
\[\log {{K}_{c}}=\dfrac{n{{E}_{cell}}^{o}}{0.059}=\dfrac{6\times 0.34}{0.059}=34.576\]
\[{{K}_{c}}=3.76\times {{10}^{34}}\]
Equilibrium constant is \[3.76\times {{10}^{34}}\].
(ii) $F{{e}^{2+}}(aq)+A{{g}^{+}}(aq)\to F{{e}^{3+}}(aq)+Ag(s)$
In the equation, cathode is silver with electrode potential , 0.80V, anode is iron with electrode potential, 0.77V. Therefore, substituting the value in the above formula,
\[\begin{align}
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.80-(0.77) \\
& {{E}^{{}^\circ }}_{cell}=0.03V \\
\end{align}\]
Now Gibbs free energy will be:
\[\begin{align}
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=\text{ }-1\times 96500\times 0.03 \\
& \Delta G{{{}^\circ }_{cell}}~=-2895J/mol=-2.895kJ/mol \\
\end{align}\]
The equilibrium constant is,
\[\log {{K}_{c}}=\dfrac{n{{E}_{cell}}^{o}}{0.059}=\dfrac{1\times 0.03}{0.059}=0.508\]
\[{{K}_{c}}=3.22\]
Note: The equilibrium constant of a chemical reaction is the value of its reaction quotient at chemical equilibrium, a state approached by a dynamic chemical system after sufficient time has elapsed at which its composition has no measurable tendency towards further change.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

