
Cost of the 13 kg sugar is Rs.195. The cost of the 17 kg of rice is Rs. 544. And the cost of 21 kg of wheat is Rs 336. What is the total cost of 21kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?
A.1461
B.1551
C. 1661
D. None Of These
Answer
508.5k+ views
Hint: Calculate the price of each given quantity per kg and then multiply it with the amount of the given quantity to find. So the price of a given quantity with a given amount is obtained. After repeating the above process with all the three items to find their total amount add that all three items.
Complete step-by-step answer:
Cost of the 13 kg sugar is Rs.195 .
So, the price of 1 kg is Rs. .
It means 15 Rs. /kg
Cost of the 17 kg rice is Rs.544
So, the price of 1 kg is Rs. .
It means 32 Rs./kg
Cost of the 21 kg wheat is Rs.336
So, the price of 1 kg is Rs. .
It means 16 Rs./kg
The total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat can be given as
21 kg of sugar
26 kg of rice
19kg of wheat
Sum of all the above prices will give us the total amount of all the quantities purchased.
Hence, Rs.1451 is the total amount of all the purchased quantities.
So, option (d) is the correct answer.
Note: Calculate the price per kg of the given quantities and then calculate the price with the required amount without any error and sum up all carefully. We calculate the amount of items per kg because if their amount per kg is obtained then we can directly obtain the amount of given quantity by multiplying it by the value per kg . Or either we can use a proportion method. In mathematics, two varying quantities are said to be in a relation of proportionality, if they are multiplicatively connected to a constant; that is, when either their ratio or their product yields a constant. The value of this constant is called the coefficient of proportionality or proportionality constant.
Complete step-by-step answer:
Cost of the 13 kg sugar is Rs.195 .
So, the price of 1 kg is Rs.
It means 15 Rs. /kg
Cost of the 17 kg rice is Rs.544
So, the price of 1 kg is Rs.
It means 32 Rs./kg
Cost of the 21 kg wheat is Rs.336
So, the price of 1 kg is Rs.
It means 16 Rs./kg
The total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat can be given as
21 kg of sugar
26 kg of rice
19kg of wheat
Sum of all the above prices will give us the total amount of all the quantities purchased.
Hence, Rs.1451 is the total amount of all the purchased quantities.
So, option (d) is the correct answer.
Note: Calculate the price per kg of the given quantities and then calculate the price with the required amount without any error and sum up all carefully. We calculate the amount of items per kg because if their amount per kg is obtained then we can directly obtain the amount of given quantity by multiplying it by the value per kg . Or either we can use a proportion method. In mathematics, two varying quantities are said to be in a relation of proportionality, if they are multiplicatively connected to a constant; that is, when either their ratio or their product yields a constant. The value of this constant is called the coefficient of proportionality or proportionality constant.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Questions & Answers - Ask your doubts

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

Whom did king Ashoka send to Sri Lanka to spread Buddhism class 7 social science CBSE

The southernmost point of the Indian mainland is known class 7 social studies CBSE

How many crores make 10 million class 7 maths CBSE

AIM To prepare stained temporary mount of onion peel class 7 biology CBSE

Find HCF and LCM of 120 and 144 by using Fundamental class 7 maths CBSE
