
What distance will Sangita travel in 12 hours, if she maintains a speed of $25{\text{ m/sec}}$
Answer
583.2k+ views
Hint: In this question, we need to determine the total distance covered by Sangita in 12 hours if she travels at a speed of 25 meters per second. For this, we will first convert the hours to seconds and then use the relation between distance, time and speed.
Complete step-by-step answer:
First, convert all the parameters in the same units. So, here we will convert 12 hours into seconds by multiplying the absolute value by 3600. So,
$
1hr = 3600\sec \\
12hr = 12 \times 3600 \\
= 43200\sec \\
$
Now, the product of the speed and the time of the moving body results in the distance travelled by the body. Mathematically, $d = vt$ where, ‘d’ is the distance travelled by the body, ‘v’ is the speed of the body and ‘t’ is the time.
According to the question, Sangita’s speed is 25 meters per seconds, and we need to determine the distance travelled in 12 hours which is equivalent to 43200 seconds. So, substitute $v = 25{\text{ m/s}}$ and $t = 43200\sec $ in the formula $d = vt$ to determine the distance travelled by Sangita.
\[
\Rightarrow d = vt \\
= 25 \times 43200 \\
= 1080000{\text{ meters}} \\
\]
Now, meters can be converted into kilometres by dividing the absolute value by 1000. So,
$\Rightarrow 1080000{\text{ meters}} = 1080km$
Hence, the distance travelled by Sangita at a speed of 25 meters per second in 12 hours is 1080 kilometres.
Note: Alternatively, we can also convert the speed from meters per second to kilometres per hour. So,
$
\Rightarrow 25{\text{ m/sec}} = \dfrac{{25}}{{1000}} \times 60 \times 60{\text{ km/hr}} \\
= 90{\text{ km/hr}} \\
$
So, the distance travelled by Sangita is
$
\Rightarrow d = vt \\
= 90 \times 12 \\
= 1080km \\
$
Complete step-by-step answer:
First, convert all the parameters in the same units. So, here we will convert 12 hours into seconds by multiplying the absolute value by 3600. So,
$
1hr = 3600\sec \\
12hr = 12 \times 3600 \\
= 43200\sec \\
$
Now, the product of the speed and the time of the moving body results in the distance travelled by the body. Mathematically, $d = vt$ where, ‘d’ is the distance travelled by the body, ‘v’ is the speed of the body and ‘t’ is the time.
According to the question, Sangita’s speed is 25 meters per seconds, and we need to determine the distance travelled in 12 hours which is equivalent to 43200 seconds. So, substitute $v = 25{\text{ m/s}}$ and $t = 43200\sec $ in the formula $d = vt$ to determine the distance travelled by Sangita.
\[
\Rightarrow d = vt \\
= 25 \times 43200 \\
= 1080000{\text{ meters}} \\
\]
Now, meters can be converted into kilometres by dividing the absolute value by 1000. So,
$\Rightarrow 1080000{\text{ meters}} = 1080km$
Hence, the distance travelled by Sangita at a speed of 25 meters per second in 12 hours is 1080 kilometres.
Note: Alternatively, we can also convert the speed from meters per second to kilometres per hour. So,
$
\Rightarrow 25{\text{ m/sec}} = \dfrac{{25}}{{1000}} \times 60 \times 60{\text{ km/hr}} \\
= 90{\text{ km/hr}} \\
$
So, the distance travelled by Sangita is
$
\Rightarrow d = vt \\
= 90 \times 12 \\
= 1080km \\
$
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE


