
Effective capacitance of parallel combination of two capacitors ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$ is 10μF. When these capacitors are individually connected to a voltage source of 1V, the energy stored in the capacitor ${{\text{C}}_2}$ is 4 times that of ${{\text{C}}_1}$. If these capacitors are connected in series, their effective capacitance will be:
A. 8.4μF
B. 3.2μF
C. 1.6μF
D. 4.2μF
Answer
608.1k+ views
Hint: Proceed the solution of this question first by finding the value of capacitors ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$ which we can find by given conditions of parallel combination of two capacitors and energy stored condition later on using effective capacitance of series combination of two capacitor we can find the required result.
Complete Step-by-Step solution:
In the question it is given the effective capacitance of parallel combination of two capacitors ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$ as shown in below figure that is equal to \[{{\text{C}}_1} + {{\text{C}}_2}\] which is given by 10μF
Hence ${{\text{C}}_1} + {{\text{C}}_2} = 10$ μF ...(1)
They are now connected to the same voltage source of 1V.
The energy stored in the two capacitors are given by ${{\text{E}}_1}{\text{& }}{{\text{E}}_2}$
And we know that Energy stored in any capacitor is equal to $\dfrac{1}{2}{\text{C}}{{\text{V}}^2}$
Therefore, energy stored in first and second capacitor ${{\text{E}}_1} = \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_1}{{\text{V}}^2}{\text{ & }}{{\text{E}}_2} = \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_2}{{\text{V}}^2}$
Given that the energy stored in the capacitor ${{\text{C}}_2}$ is 4 times that of ${{\text{C}}_1}$.
$ \Rightarrow {{\text{E}}_2} = {\text{4}}{{\text{E}}_1}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_2}{{\text{V}}^2} = 4 \times \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_1}{{\text{V}}^2}$
On further solving
$ \Rightarrow {{\text{C}}_2} = 4{{\text{C}}_1}$
∴${{\text{C}}_2}{\text{ = 4}}{{\text{C}}_1}$………………(2)
So on putting the value of ${{\text{C}}_2}{\text{ from equation (2) in equation (1)}}$
$ \Rightarrow {{\text{C}}_1} + 4{{\text{C}}_1} = 10{\mu\text{ F}}$
$ \Rightarrow 5{{\text{C}}_1} = 10{\mu\text{F}}$
$ \Rightarrow {{\text{C}}_1} = 2{\mu\text{F}}$
Now on putting the value of \[{{\text{C}}_2}{\text{ in equation (2) }}\]
∴${{\text{C}}_2}{\text{ = 4}} \times {\text{2 = 8}}\mu {\text{F}}$
When ${{\text{C}}_1}$and ${{\text{C}}_2}$are connected in series as shown in below figure, the equivalent capacitance of the combination is given by
${{\text{C}}_{{\text{series}}}} = \dfrac{{{{\text{C}}_1} \times {{\text{C}}_2}}}{{{{\text{C}}_1}{\text{ + }}{{\text{C}}_2}}}$
Hence on putting the value of ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$
${{\text{C}}_{{\text{series}}}} = \dfrac{{2 \times 8}}{{{\text{2 + 8}}}}{\mu\text{ F = }}\dfrac{{16}}{{10}}{\text{ = 1}}{.6\mu\text{ F}}$
Therefore, If capacitors ${{\text{C}}_1}$and ${{\text{C}}_2}$ are connected in series, their effective capacitance will be ${\text{1}}{.6\mu\text{F}}$
Note- In this particular question we should know that the energy stored in a capacitor is the work required to charge the capacitor, beginning with no charge on its plates. The energy is stored in the electrical field in the space between the two capacitor plates. It depends on the amount of electrical charge on capacitors plates and on the potential difference between the plates.
Complete Step-by-Step solution:
In the question it is given the effective capacitance of parallel combination of two capacitors ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$ as shown in below figure that is equal to \[{{\text{C}}_1} + {{\text{C}}_2}\] which is given by 10μF
Hence ${{\text{C}}_1} + {{\text{C}}_2} = 10$ μF ...(1)
They are now connected to the same voltage source of 1V.
The energy stored in the two capacitors are given by ${{\text{E}}_1}{\text{& }}{{\text{E}}_2}$
And we know that Energy stored in any capacitor is equal to $\dfrac{1}{2}{\text{C}}{{\text{V}}^2}$
Therefore, energy stored in first and second capacitor ${{\text{E}}_1} = \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_1}{{\text{V}}^2}{\text{ & }}{{\text{E}}_2} = \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_2}{{\text{V}}^2}$
Given that the energy stored in the capacitor ${{\text{C}}_2}$ is 4 times that of ${{\text{C}}_1}$.
$ \Rightarrow {{\text{E}}_2} = {\text{4}}{{\text{E}}_1}$
$ \Rightarrow \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_2}{{\text{V}}^2} = 4 \times \dfrac{1}{2}{{\text{C}}_1}{{\text{V}}^2}$
On further solving
$ \Rightarrow {{\text{C}}_2} = 4{{\text{C}}_1}$
∴${{\text{C}}_2}{\text{ = 4}}{{\text{C}}_1}$………………(2)
So on putting the value of ${{\text{C}}_2}{\text{ from equation (2) in equation (1)}}$
$ \Rightarrow {{\text{C}}_1} + 4{{\text{C}}_1} = 10{\mu\text{ F}}$
$ \Rightarrow 5{{\text{C}}_1} = 10{\mu\text{F}}$
$ \Rightarrow {{\text{C}}_1} = 2{\mu\text{F}}$
Now on putting the value of \[{{\text{C}}_2}{\text{ in equation (2) }}\]
∴${{\text{C}}_2}{\text{ = 4}} \times {\text{2 = 8}}\mu {\text{F}}$
When ${{\text{C}}_1}$and ${{\text{C}}_2}$are connected in series as shown in below figure, the equivalent capacitance of the combination is given by
${{\text{C}}_{{\text{series}}}} = \dfrac{{{{\text{C}}_1} \times {{\text{C}}_2}}}{{{{\text{C}}_1}{\text{ + }}{{\text{C}}_2}}}$
Hence on putting the value of ${{\text{C}}_1}$ and ${{\text{C}}_2}$
${{\text{C}}_{{\text{series}}}} = \dfrac{{2 \times 8}}{{{\text{2 + 8}}}}{\mu\text{ F = }}\dfrac{{16}}{{10}}{\text{ = 1}}{.6\mu\text{ F}}$
Therefore, If capacitors ${{\text{C}}_1}$and ${{\text{C}}_2}$ are connected in series, their effective capacitance will be ${\text{1}}{.6\mu\text{F}}$
Note- In this particular question we should know that the energy stored in a capacitor is the work required to charge the capacitor, beginning with no charge on its plates. The energy is stored in the electrical field in the space between the two capacitor plates. It depends on the amount of electrical charge on capacitors plates and on the potential difference between the plates.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

