
When an electric current is passed through acidified water, 112mL of hydrogen gas at N.T.P. was collected at the cathode in 965 seconds. The current passed, in ampere, is _______.
a.) 0.1
b.) 2.0
c.) 1.0
d.) 0.5
Answer
587.7k+ views
Hint: The mass of the substance (m) deposited or liberated at any electrode is directly proportional to the quantity of electricity or charge (Q) passed. Mathematically, it can be written as
$m=Z\times I\times t$
Where, m=mass of the deposited element, I = current passes through it, t=time duration for which current was passed, Z = electrochemical equivalent. So to deposit the same number of moles of a metal will be the same and depends only on the electron involved in the reaction. Or we can say that electricity used is directly proportional to the moles of electrons involved during the deposition reaction.
Complete step by step answer:
Moles of hydrogen = \[\dfrac{112}{22400}=\dfrac{1}{200}=0.005\]
As required charge is directly proportional to the moles of the hydrogen gas,
Charge required will be = $0.005\times 96500=482.5$
Hence we can write
$\Rightarrow I\times t=482.5$
$\Rightarrow I\times 96500=482.5$
$\Rightarrow I=\dfrac{482.5}{96500}$
$\Rightarrow I=0.5\,Ampere$
So, the correct answer is “Option D”.
Note: Michael Faraday reported that the quantity of elements separated by passing an electric current through a molten or dissolved salt is proportional to the quantity of electric charge passed through the circuit. This is known as the basis of the first law of electrolysis. Faraday discovered that when the same amount is passed through different electrolytes or elements which are connected in series, the mass of the substance liberated or deposited at the electrodes in grams is directly proportional to their chemical equivalent or the equivalent weight.
$m=Z\times I\times t$
Where, m=mass of the deposited element, I = current passes through it, t=time duration for which current was passed, Z = electrochemical equivalent. So to deposit the same number of moles of a metal will be the same and depends only on the electron involved in the reaction. Or we can say that electricity used is directly proportional to the moles of electrons involved during the deposition reaction.
Complete step by step answer:
Moles of hydrogen = \[\dfrac{112}{22400}=\dfrac{1}{200}=0.005\]
As required charge is directly proportional to the moles of the hydrogen gas,
Charge required will be = $0.005\times 96500=482.5$
Hence we can write
$\Rightarrow I\times t=482.5$
$\Rightarrow I\times 96500=482.5$
$\Rightarrow I=\dfrac{482.5}{96500}$
$\Rightarrow I=0.5\,Ampere$
So, the correct answer is “Option D”.
Note: Michael Faraday reported that the quantity of elements separated by passing an electric current through a molten or dissolved salt is proportional to the quantity of electric charge passed through the circuit. This is known as the basis of the first law of electrolysis. Faraday discovered that when the same amount is passed through different electrolytes or elements which are connected in series, the mass of the substance liberated or deposited at the electrodes in grams is directly proportional to their chemical equivalent or the equivalent weight.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

