
Find the weight of a lead pipe $ 3.5{\text{ m}} $ long, if the external diameter of the pipe is $ 2.4{\text{ cm}} $ and the thickness of the lead is $ 2{\text{ mm}} $ and $ 1{\text{ cu cm}} $ of lead weights $ 11{\text{ g}} $ .
Answer
573.6k+ views
Hint: In this question we have to find the total weight of the lead pipe. The dimensions of the lead pipe are given also the weight of 1 cubic centimetres of lead pipe is given, so first we calculate the total volume of the lead pipe then we can find the total weight of the lead pipe easily. The shape of the lead pipe is the same as the hollow cylinder so the volume of the lead pipe is equal to the volume of the hollow cylinder.
Complete step-by-step answer:
Given:
Let us assume the height of the lead pipe is $ h $ , the external diameter of the lead pipe is $ D $ , thickness of the lead pipe is $ t $ and the weight of 1 cubic centimetres of lead is $ w $ .
The height of the lead pipe
$
\Rightarrow h = 3.5{\text{ m}}\\
\Rightarrow h = 350{\text{ cm}}
$
The external diameter of the pipe
$ \Rightarrow D = 2.4{\text{ cm}} $
So, the external radius $ \left( R \right) $ of the pipe
\[
\Rightarrow R = \dfrac{D}{2}\\
\Rightarrow R = \dfrac{{2.4}}{2}\\
\Rightarrow R = 1.2{\text{ cm}}
\]
Thickness of the lead pipe
$
t = 2{\text{ mm}}\\
\Rightarrow t = 0.2{\text{ cm}}
$
So, the inner radius $ \left( r \right) $ of the pipe
$
\Rightarrow r = \left( {R - t} \right)\\
\Rightarrow r = \left( {1.2 - 0.2} \right)\\
\Rightarrow r = 1{\text{ cm}}
$
Also given,
The weight of $ 1{\text{ cu cm}} $ lead $ w = 11{\text{ g}} $
We know that the lead pipe is equivalent to a hollow cylinder. So, the volume of the lead pipe is equal to the volume of the hollow cylinder.
The formula for the hollow cylinder is given by –
$ V = \pi \left( {{R^2} - {r^2}} \right)h $
Substituting the values in this formula we get,
$
\Rightarrow V = \dfrac{{22}}{7} \times \left( {{{1.2}^2} - {1^2}} \right) \times 350\\
\Rightarrow V = 484{\text{ c}}{{\text{m}}^3}
$
Now we know that the weight of $ 1{\text{ c}}{{\text{m}}^3} $ lead $ w = 11{\text{ g}} $ .
So, the weight of $ 484{\text{ c}}{{\text{m}}^3} $ lead will be
$
\Rightarrow W = 484 \times w\\
\Rightarrow W = 484 \times 11{\text{ g}}\\
\Rightarrow W = 5324{\text{ g}}
$
Therefore, the total weight of the given lead pipe is $ 5324{\text{ g}} $ .
So, the correct answer is “ $ 5324{\text{ g}} $ ”.
Note: It should be noted that since the weight of the lead pipe is given in per cubic centimetres so in order to avoid any complications in the calculation, we convert all the values of the dimensions into centimetres. The formula used for unit conversion is given below –
$
1{\text{ m = 100 cm}}\\
{\text{1 cm = 10 mm}}
$
Complete step-by-step answer:
Given:
Let us assume the height of the lead pipe is $ h $ , the external diameter of the lead pipe is $ D $ , thickness of the lead pipe is $ t $ and the weight of 1 cubic centimetres of lead is $ w $ .
The height of the lead pipe
$
\Rightarrow h = 3.5{\text{ m}}\\
\Rightarrow h = 350{\text{ cm}}
$
The external diameter of the pipe
$ \Rightarrow D = 2.4{\text{ cm}} $
So, the external radius $ \left( R \right) $ of the pipe
\[
\Rightarrow R = \dfrac{D}{2}\\
\Rightarrow R = \dfrac{{2.4}}{2}\\
\Rightarrow R = 1.2{\text{ cm}}
\]
Thickness of the lead pipe
$
t = 2{\text{ mm}}\\
\Rightarrow t = 0.2{\text{ cm}}
$
So, the inner radius $ \left( r \right) $ of the pipe
$
\Rightarrow r = \left( {R - t} \right)\\
\Rightarrow r = \left( {1.2 - 0.2} \right)\\
\Rightarrow r = 1{\text{ cm}}
$
Also given,
The weight of $ 1{\text{ cu cm}} $ lead $ w = 11{\text{ g}} $
We know that the lead pipe is equivalent to a hollow cylinder. So, the volume of the lead pipe is equal to the volume of the hollow cylinder.
The formula for the hollow cylinder is given by –
$ V = \pi \left( {{R^2} - {r^2}} \right)h $
Substituting the values in this formula we get,
$
\Rightarrow V = \dfrac{{22}}{7} \times \left( {{{1.2}^2} - {1^2}} \right) \times 350\\
\Rightarrow V = 484{\text{ c}}{{\text{m}}^3}
$
Now we know that the weight of $ 1{\text{ c}}{{\text{m}}^3} $ lead $ w = 11{\text{ g}} $ .
So, the weight of $ 484{\text{ c}}{{\text{m}}^3} $ lead will be
$
\Rightarrow W = 484 \times w\\
\Rightarrow W = 484 \times 11{\text{ g}}\\
\Rightarrow W = 5324{\text{ g}}
$
Therefore, the total weight of the given lead pipe is $ 5324{\text{ g}} $ .
So, the correct answer is “ $ 5324{\text{ g}} $ ”.
Note: It should be noted that since the weight of the lead pipe is given in per cubic centimetres so in order to avoid any complications in the calculation, we convert all the values of the dimensions into centimetres. The formula used for unit conversion is given below –
$
1{\text{ m = 100 cm}}\\
{\text{1 cm = 10 mm}}
$
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE


