Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

For the 1storder reaction, A(g)2B(g)+C(s), t1/2=24min. The reaction is carried out taking a certain mass of A enclosed in a vessel in which it exerts a pressure of 400mmHg.The pressure of the reaction mixture after expiry of 48min will be:
A. 700mm
B. 600mm
C. 500mm
D. 1000mm

Answer
VerifiedVerified
483.9k+ views
like imagedislike image
Hint:A first-order reaction is a reaction that proceeds at a rate that depends linearly on only one reactant concentration.The square brackets in the formula are used to express molar concentrations.

Complete step by step answer:
Order of reaction: 1st;
t1/2=24min; t1/2 is known as half-life of the reaction. It is the time in which the concentration of a reactant is reduced to one half of its initial concentration.
For 1storder reaction - t1/2=0.693k. Initial pressure of A=400mmHg.
Final pressure after 48min is to be calculated.
Formula used= [A]=[A0]ekt;
Where , [A]= Final pressure
[A0]= Initial pressure
k=Rate constant;
t=time
 In 1storder reaction - t1/2=o.693k
 k=0.693t1/2
 A(g)2B(g)+C(s)
      [A0] 0 0
   [A0]a 2a a
Initial pressure= [A0]=400mmHg.;
Final pressure=[A0]a+2a=[A0]+a;
Put the values in equation:
([A0]+a)=[A0]ekt(400+a)=400e0.6932448
calculated k=0.693t1/2k=0.69324
a=300;
The final pressure of the reaction mixture after the expiry of 48min will be:
[A0]+a
Put the value of [A0] and a in the above equation; we get
700mmofHg because [A0]=400 and a=300;

Note:Rate constant is the proportionality factor in the rate law. It can be determined from rate law or its integrated rate equation. It is unique for each reaction.