
Intensity of central fringe in interference pattern is \[0.1\dfrac{W}{{{m^2}}}\] then find intensity at a point having path difference \[\dfrac{\lambda }{3}\] on screen from centre (in \[\dfrac{W}{{{m^2}}}\])
A) $2.5$
B) $5$
C) $7.5$
D) $10$
Answer
481.5k+ views
Hint: Path difference is the measure of the path traveled by two waves. It is measured in terms of wavelength \[\lambda \]. If the measure of path difference between two waves is the even integer multiple of \[\lambda \] means, it is called constructive interference. And in turn, if the measure of path difference is the odd multiple integrals of \[\lambda \] means, it is called destructive interference.
Formula used:
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\]
Where,
\[I\]- The intensity at any phase difference \[\phi \]
\[{I_o}\]- Intensity of the light
Complete step by step answer:
(i) Intensity of the central fringe on the screen is given as \[0.1\dfrac{W}{{{m^2}}}\]. The intensity of the fringe can be found by the formula,
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\] --------- (1)
(ii) To find the value of intensity of point at particular path difference, we have to find the intensity of the light \[{I_o}\] and the phase difference \[\phi \]
(iii) Therefore, in case of central fringe, \[I = {I_C}\] and \[\phi = 0\] applying these values in the equation (1)
\[ \Rightarrow {I_C} = 4{I_o}\] \[\left[ {\cos 0 = 1} \right]\]
\[ \Rightarrow {I_o} = \dfrac{{0.1}}{4}\] ---------- (2)
(iv)Finding the phase difference from the path difference by the relation \[\phi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\Delta x\] Where \[\Delta x\] is the path difference it given here as \[\dfrac{\lambda }{3}\]. Therefore,
\[ \Rightarrow \phi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda } \times \dfrac{\lambda }{3}\]
\[ \Rightarrow \phi = \dfrac{{2\pi }}{3}\]
(v) Now we found all the required values. Thus the value of the intensity of the point having path difference \[\dfrac{\lambda }{3}\] is by the equation (1) is,
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\]
\[ \Rightarrow I = 4 \times \dfrac{{0.1}}{4} \times {\cos ^2}\left( {\dfrac{{\tfrac{{2\pi }}{3}}}{2}} \right)\]
\[ \Rightarrow I = 0.1 \times \dfrac{1}{4}\]
\[ \Rightarrow I = 0.025W{m^{ - 2}}\]
\[\therefore I = 2.5mW{m^{ - 2}}\]. Hence the correct option is A.
Note:
The phase difference between the waves can be found by finding the difference between the two-point at a wave. It is the measure of deviation between the two waves. The phase difference between the two waves will be the same if the two waves are moving together. This denotes that the crests of the two waves meet and the troughs too.
Formula used:
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\]
Where,
\[I\]- The intensity at any phase difference \[\phi \]
\[{I_o}\]- Intensity of the light
Complete step by step answer:
(i) Intensity of the central fringe on the screen is given as \[0.1\dfrac{W}{{{m^2}}}\]. The intensity of the fringe can be found by the formula,
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\] --------- (1)
(ii) To find the value of intensity of point at particular path difference, we have to find the intensity of the light \[{I_o}\] and the phase difference \[\phi \]
(iii) Therefore, in case of central fringe, \[I = {I_C}\] and \[\phi = 0\] applying these values in the equation (1)
\[ \Rightarrow {I_C} = 4{I_o}\] \[\left[ {\cos 0 = 1} \right]\]
\[ \Rightarrow {I_o} = \dfrac{{0.1}}{4}\] ---------- (2)
(iv)Finding the phase difference from the path difference by the relation \[\phi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda }\Delta x\] Where \[\Delta x\] is the path difference it given here as \[\dfrac{\lambda }{3}\]. Therefore,
\[ \Rightarrow \phi = \dfrac{{2\pi }}{\lambda } \times \dfrac{\lambda }{3}\]
\[ \Rightarrow \phi = \dfrac{{2\pi }}{3}\]
(v) Now we found all the required values. Thus the value of the intensity of the point having path difference \[\dfrac{\lambda }{3}\] is by the equation (1) is,
\[I = 4{I_o}{\cos ^2}\dfrac{\phi }{2}\]
\[ \Rightarrow I = 4 \times \dfrac{{0.1}}{4} \times {\cos ^2}\left( {\dfrac{{\tfrac{{2\pi }}{3}}}{2}} \right)\]
\[ \Rightarrow I = 0.1 \times \dfrac{1}{4}\]
\[ \Rightarrow I = 0.025W{m^{ - 2}}\]
\[\therefore I = 2.5mW{m^{ - 2}}\]. Hence the correct option is A.
Note:
The phase difference between the waves can be found by finding the difference between the two-point at a wave. It is the measure of deviation between the two waves. The phase difference between the two waves will be the same if the two waves are moving together. This denotes that the crests of the two waves meet and the troughs too.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
Is Cellular respiration an Oxidation or Reduction class 11 chemistry CBSE

In electron dot structure the valence shell electrons class 11 chemistry CBSE

What is the Pitti Island famous for ABird Sanctuary class 11 social science CBSE

State the laws of reflection of light

One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells
