Margaret can buy 4 jars of honey for 9 dollars and she sells 3 jars of honey for 15 dollars. How many jars of honey would she have to buy to make a profit of 132 dollars?
Answer
Verified
461.1k+ views
Hint: We first try to find the cost price of 1 jar of honey using a unitary method. We also use the same process to find the selling price of 1 jar. Then we find the profit for 1 jar using the subtraction method. By dividing the value of 132 with the unitary method we get the number of jars required to profit 132 dollars.
Complete step-by-step solution
Margaret can buy 4 jars of honey for 9 dollars. So, the cost price of 4 jars is 9 dollars.
The cost price of 1 jar will be the division of 9 by 4. The price is $\dfrac{9}{4}$ dollar.
Margaret can sell 3 jars of honey for 15 dollars. So, the selling price of 3 jars is 15 dollars.
The selling price of 1 jar will be the division of 15 by 3. The price is $\dfrac{15}{3}=5$ dollars.
Now we find the profit for 1 jar using the subtraction of cost price from selling price.
Profit is equal to $5-\dfrac{9}{4}=\dfrac{20-9}{4}=\dfrac{11}{4}$ dollars.
She wants to have a profit of 132 dollars.
She got $\dfrac{11}{4}$ dollars profit for 1 jar. We divide 132 by $\dfrac{11}{4}$ to find the number of jars.
Therefore, the number of jars required is $\dfrac{132}{\dfrac{11}{4}}=\dfrac{132\times 4}{11}=12\times 4=48$.
Note: We also can use variables to find the solution. We assume that she has to buy x jars to get profit of 132 dollars. Now she can profit $\dfrac{11}{4}$ dollars profit for 1 jar. So, for x jars the profit will be $\dfrac{11}{4}\times x=\dfrac{11x}{4}$ dollars. So, we equate $\dfrac{11x}{4}=132$ which gives us $x=\dfrac{132\times 4}{11}=12\times 4=48$.
Complete step-by-step solution
Margaret can buy 4 jars of honey for 9 dollars. So, the cost price of 4 jars is 9 dollars.
The cost price of 1 jar will be the division of 9 by 4. The price is $\dfrac{9}{4}$ dollar.
Margaret can sell 3 jars of honey for 15 dollars. So, the selling price of 3 jars is 15 dollars.
The selling price of 1 jar will be the division of 15 by 3. The price is $\dfrac{15}{3}=5$ dollars.
Now we find the profit for 1 jar using the subtraction of cost price from selling price.
Profit is equal to $5-\dfrac{9}{4}=\dfrac{20-9}{4}=\dfrac{11}{4}$ dollars.
She wants to have a profit of 132 dollars.
She got $\dfrac{11}{4}$ dollars profit for 1 jar. We divide 132 by $\dfrac{11}{4}$ to find the number of jars.
Therefore, the number of jars required is $\dfrac{132}{\dfrac{11}{4}}=\dfrac{132\times 4}{11}=12\times 4=48$.
Note: We also can use variables to find the solution. We assume that she has to buy x jars to get profit of 132 dollars. Now she can profit $\dfrac{11}{4}$ dollars profit for 1 jar. So, for x jars the profit will be $\dfrac{11}{4}\times x=\dfrac{11x}{4}$ dollars. So, we equate $\dfrac{11x}{4}=132$ which gives us $x=\dfrac{132\times 4}{11}=12\times 4=48$.
Recently Updated Pages
Glucose when reduced with HI and red Phosphorus gives class 11 chemistry CBSE
The highest possible oxidation states of Uranium and class 11 chemistry CBSE
Find the value of x if the mode of the following data class 11 maths CBSE
Which of the following can be used in the Friedel Crafts class 11 chemistry CBSE
A sphere of mass 40 kg is attracted by a second sphere class 11 physics CBSE
Statement I Reactivity of aluminium decreases when class 11 chemistry CBSE
Trending doubts
When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE
How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE
Which king started the organization of the Kumbh fair class 8 social science CBSE
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE
Advantages and disadvantages of science