Mohan bought 8 oranges for \[Rs 4.80\] . If John has \[Rs 7.20\] , how many oranges more than Mohan can he buy.
Answer
Verified
455.4k+ views
Hint: To solve this type of question, we can apply the unitary method. The unitary method is a technique in which we can find the value of multiple units by stepwise, finding the value of a single unit. The value of a single unit is first to find out with the help of the given value of the multiple units. This method can also be used to solve various linear equations.
Complete step-by-step answer:
We are given that,
Money Mohan had = \[Rs 4.80\]
Number of oranges Mohan brought =8
Money John has = \[Rs 7.20\]
We need to find the number of oranges John can buy, so we find the required number of oranges stepwise.
Step1: we will first find the number of oranges brought for \[1Re\] .
To find the number of oranges for \[1Re\] we will use the given information.
Now according to the question Mohan buys 8 oranges for \[Rs 4.80\] .
Therefore, the number of oranges brought for
\[1Re\] = \[\dfrac{8}{{4.80}} = 1.66\]
Step2: we will find the number of oranges John can buy.
From the above step we have the number of oranges for \[1Re\]
Now the number of oranges brought for \[1Re\] is 1.66.
John has \[Rs 7.20\] number of oranges he can buy
= \[7.20 \times 1.66 = 11.95\]
But 11.95 numbers of oranges do not make any sense because the number of oranges can only have an integral value. So either the number should be 12 or 11, but to buy 12 oranges John has to pay an extra amount. So he can only buy 11 oranges.
Therefore, John can buy 3 more oranges as compared to Mohan.
So, the correct answer is “3”.
Note: In these types of questions, students may get confused because of the fractional values of the units, which must have integral values, so in that case, they must consider an integral part only rather than considering the whole value. Also, students must be aware of how to apply the unitary method to find the accurate values of the units.
Complete step-by-step answer:
We are given that,
Money Mohan had = \[Rs 4.80\]
Number of oranges Mohan brought =8
Money John has = \[Rs 7.20\]
We need to find the number of oranges John can buy, so we find the required number of oranges stepwise.
Step1: we will first find the number of oranges brought for \[1Re\] .
To find the number of oranges for \[1Re\] we will use the given information.
Now according to the question Mohan buys 8 oranges for \[Rs 4.80\] .
Therefore, the number of oranges brought for
\[1Re\] = \[\dfrac{8}{{4.80}} = 1.66\]
Step2: we will find the number of oranges John can buy.
From the above step we have the number of oranges for \[1Re\]
Now the number of oranges brought for \[1Re\] is 1.66.
John has \[Rs 7.20\] number of oranges he can buy
= \[7.20 \times 1.66 = 11.95\]
But 11.95 numbers of oranges do not make any sense because the number of oranges can only have an integral value. So either the number should be 12 or 11, but to buy 12 oranges John has to pay an extra amount. So he can only buy 11 oranges.
Therefore, John can buy 3 more oranges as compared to Mohan.
So, the correct answer is “3”.
Note: In these types of questions, students may get confused because of the fractional values of the units, which must have integral values, so in that case, they must consider an integral part only rather than considering the whole value. Also, students must be aware of how to apply the unitary method to find the accurate values of the units.
Recently Updated Pages
Glucose when reduced with HI and red Phosphorus gives class 11 chemistry CBSE
The highest possible oxidation states of Uranium and class 11 chemistry CBSE
Find the value of x if the mode of the following data class 11 maths CBSE
Which of the following can be used in the Friedel Crafts class 11 chemistry CBSE
A sphere of mass 40 kg is attracted by a second sphere class 11 physics CBSE
Statement I Reactivity of aluminium decreases when class 11 chemistry CBSE
Trending doubts
When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE
In Indian rupees 1 trillion is equal to how many c class 8 maths CBSE
How many ounces are in 500 mL class 8 maths CBSE
Which king started the organization of the Kumbh fair class 8 social science CBSE
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE
Advantages and disadvantages of science