
What is the molarity if 3.5% $ NaCl $ dissolved in $ 1000ml $ of distilled water?
Answer
517.2k+ views
Hint: Molarity is the number of moles of solute present in per liter of solution. In a mixture the component present in larger quantities is the solvent. Compounds mixed with the solvent are called solute. Together they form a solution.
Complete answer:
Molarity is the measure of concentration in a solution. It is measured as
Molarity $ = \dfrac{{mol}}{L} $
Step $ 1 $ : find the mass of each component
To find mass of the components we need to assume that the solution is of $ 1000gm $
Mass of $ NaCl = 1000 \times \dfrac{{3.5g}}{{100g}} $
$ = 35.0g $ of $ NaCl $
Since $ NaCl $ present in $ 1000gm $ is $ 35.0gm $ the mass of water will be $ = 1000 - 35.0 $ $ = 965.0g $
Step 2: to calculate volume of the solution
Density is to be assumed as $ 1.023g/ml $
Volume of solution $ = 1000g $ $ \times \dfrac{{1ml}}{{1.023g}} = 977.5mL $
Step 3 : number of moles in $ NaCl $
$ = 35g \times \dfrac{1}{{58.44NaCl}} $
$ = 0.599mol $
Number of moles of $ NaCl $ present in the solution are $ 0.599 $ $ mol $ .
Step 4: Calculation of molar concentration of $ NaCl $
$ = \dfrac{{0.599mol}}{{0.9775L}} $ $ = 0.61mol/L $
The unit of molarity is $ mol/L $ or $ M $ .
Molarity is the ratio of moles to volume. Volume of solvent can be measured by measuring its molarity. SI unit of molar concentration is $ mol/{m^3} $ .
Note:
Morality is the measure of substance dissolved in a certain mass of solvent , it is different then molarity.. Same amount of moles of solute in two different solutions can be related by using the formula $ {c_1}{V_1} = {c_2}{V_2} $ . $ c $ is defined as the concentration and $ V $ as the volume.
Complete answer:
Molarity is the measure of concentration in a solution. It is measured as
Molarity $ = \dfrac{{mol}}{L} $
Step $ 1 $ : find the mass of each component
To find mass of the components we need to assume that the solution is of $ 1000gm $
Mass of $ NaCl = 1000 \times \dfrac{{3.5g}}{{100g}} $
$ = 35.0g $ of $ NaCl $
Since $ NaCl $ present in $ 1000gm $ is $ 35.0gm $ the mass of water will be $ = 1000 - 35.0 $ $ = 965.0g $
Step 2: to calculate volume of the solution
Density is to be assumed as $ 1.023g/ml $
Volume of solution $ = 1000g $ $ \times \dfrac{{1ml}}{{1.023g}} = 977.5mL $
Step 3 : number of moles in $ NaCl $
$ = 35g \times \dfrac{1}{{58.44NaCl}} $
$ = 0.599mol $
Number of moles of $ NaCl $ present in the solution are $ 0.599 $ $ mol $ .
Step 4: Calculation of molar concentration of $ NaCl $
$ = \dfrac{{0.599mol}}{{0.9775L}} $ $ = 0.61mol/L $
The unit of molarity is $ mol/L $ or $ M $ .
Molarity is the ratio of moles to volume. Volume of solvent can be measured by measuring its molarity. SI unit of molar concentration is $ mol/{m^3} $ .
Note:
Morality is the measure of substance dissolved in a certain mass of solvent , it is different then molarity.. Same amount of moles of solute in two different solutions can be related by using the formula $ {c_1}{V_1} = {c_2}{V_2} $ . $ c $ is defined as the concentration and $ V $ as the volume.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

