
The 10 Kg ball is dropped from a height of 10m. Find
(a) the initial potential energy of the ball
(b) the kinetic energy just before it reaches the ground, and
(c) the velocity just before it reaches the ground.
A) (a) $580$ ,
(b) $980\,J$
(c) $18\,m/s$
B) (a) $920$ ,
(b) $880\,J$
(c) $14\,m/s$
C) (a) $950$ ,
(b) $880\,J$
(c) $12\,m/s$
D) (a) $980$ ,
(b) $980\,J$
(c) $14\,m/s$
Answer
233.1k+ views
Hint: Use the formula of the potential energy, substitute all known values to find the answer. Use the law of conservation of energy to find the kinetic energy from potential energy. Substitute the kinetic energy value in its formula to find the velocity formula.
Formula used:
(1) The potential energy is given by
$PE = mgh$
Where $PE$ is the potential energy of the ball, $m$ is the mass of the ball, $g$ is the acceleration due to gravity and $h$ is the height at which the object is placed from the earth surface.
(b) The formula of the kinetic energy is
$KE = \dfrac{1}{2}m{V^2}$
Where $KE$ is the kinetic energy while the ball falling down, $m$ is the mass if the ball and $V$ is the velocity of the ball.
Complete step by step solution:
It is given that the
Mass of the ball, $m = 10\,Kg$

Height at which the ball is dropped, $h = 10\,m$
(a) By using the formula of the potential energy,
$PE = mgh$
Substitute the value of the acceleration due to gravity as $9.81$ .
$PE = 10 \times 10 \times 9.81$
By the further simplification of the above step,
$PE = 980\,J$
(b) According to the law of the conservation of the energy, the total energy always remains constant. That is the amount of energy before falling is equal to the total energy after falling.
$PE = KE$
Hence $KE = 980\,J$
(c) The formula of the kinetic energy is
$KE = \dfrac{1}{2}m{V^2}$
Substitute the values of the mass and the kinetic energy in it.
$980 = \dfrac{1}{2} \times 10 \times {V^2}$
By simplifying the above equation,
${V^2} = \dfrac{{980 \times 2}}{{10}}$
By further simplification,
${V^2} = 196\,m{s^{ - 1}}$
$V = 14\,m{s^{ - 1}}$
Thus, the option (D) is correct.
Note: In this question, the potential energy of the ball is calculated before the ball is dropped. The kinetic energy of the ball is calculated when the ball drops down with some kinetic energy in it. These both are equal in this case, based on laws of conservation of energy.
Formula used:
(1) The potential energy is given by
$PE = mgh$
Where $PE$ is the potential energy of the ball, $m$ is the mass of the ball, $g$ is the acceleration due to gravity and $h$ is the height at which the object is placed from the earth surface.
(b) The formula of the kinetic energy is
$KE = \dfrac{1}{2}m{V^2}$
Where $KE$ is the kinetic energy while the ball falling down, $m$ is the mass if the ball and $V$ is the velocity of the ball.
Complete step by step solution:
It is given that the
Mass of the ball, $m = 10\,Kg$

Height at which the ball is dropped, $h = 10\,m$
(a) By using the formula of the potential energy,
$PE = mgh$
Substitute the value of the acceleration due to gravity as $9.81$ .
$PE = 10 \times 10 \times 9.81$
By the further simplification of the above step,
$PE = 980\,J$
(b) According to the law of the conservation of the energy, the total energy always remains constant. That is the amount of energy before falling is equal to the total energy after falling.
$PE = KE$
Hence $KE = 980\,J$
(c) The formula of the kinetic energy is
$KE = \dfrac{1}{2}m{V^2}$
Substitute the values of the mass and the kinetic energy in it.
$980 = \dfrac{1}{2} \times 10 \times {V^2}$
By simplifying the above equation,
${V^2} = \dfrac{{980 \times 2}}{{10}}$
By further simplification,
${V^2} = 196\,m{s^{ - 1}}$
$V = 14\,m{s^{ - 1}}$
Thus, the option (D) is correct.
Note: In this question, the potential energy of the ball is calculated before the ball is dropped. The kinetic energy of the ball is calculated when the ball drops down with some kinetic energy in it. These both are equal in this case, based on laws of conservation of energy.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

