
The counting rate observed from a radioactive source at t=0 second was 1600 counts per second and at t=8 second it was 100 counts per second. The counting rate observed as counts per second at t=6 seconds, will be
A. 200
B. 400
C. 300
D. None of these
Answer
604.5k+ views
Hint: The radioactivity of a radioactive material is directly proportional to the number of undecayed atoms left in the sample.
Complete step by step answer:
The rate of disintegration or count rate of a radioactive material is called the activity of the radioactive substance and it is denoted by ‘A’. The formula for Radioactivity is given by:
$A={{A}_{0}}{{(\dfrac{1}{2})}^{{t}/{T}\;}}$
Here ${{A}_{0}}$ is the radioactivity at time $t=0$
Given that,
${{A}_{0}}=1600$ at $t=0$
$A=800$ at $t=8$
Substituting these values in the above equation we can find the half-life (T) of the radioactive material.
$100=1600{{(\dfrac{1}{2})}^{\dfrac{8}{T}}}$
On solving we get
${{2}^{\dfrac{8}{T}}}=16$
$T=2\sec $
Now, at $t=6\sec $
$A=1600{{(\dfrac{1}{2})}^{\dfrac{6}{2}}}$
$A=200\text{counts/sec}$
Hence the correct answer is A. 200
Additional Information:
The radioactive decay law states that the no. of nuclei disintegrating per second at any instant Is directly proportional to number of undecayed nuclei present in the sample at that instant.
$d{{t}_{{}}}$
Here ${{N}_{0}}$ is the no. of nuclei present initially at t=0
And $dN$ is the number of radioactive nuclei disintegrating in time $dt$
The negative sign depicts that the number of undecayed nuclei are decreasing with time.
Note: The time interval in which half of the radioactive nuclei originally present in the radioactive sample disintegrates is called half-life.
Complete step by step answer:
The rate of disintegration or count rate of a radioactive material is called the activity of the radioactive substance and it is denoted by ‘A’. The formula for Radioactivity is given by:
$A={{A}_{0}}{{(\dfrac{1}{2})}^{{t}/{T}\;}}$
Here ${{A}_{0}}$ is the radioactivity at time $t=0$
Given that,
${{A}_{0}}=1600$ at $t=0$
$A=800$ at $t=8$
Substituting these values in the above equation we can find the half-life (T) of the radioactive material.
$100=1600{{(\dfrac{1}{2})}^{\dfrac{8}{T}}}$
On solving we get
${{2}^{\dfrac{8}{T}}}=16$
$T=2\sec $
Now, at $t=6\sec $
$A=1600{{(\dfrac{1}{2})}^{\dfrac{6}{2}}}$
$A=200\text{counts/sec}$
Hence the correct answer is A. 200
Additional Information:
The radioactive decay law states that the no. of nuclei disintegrating per second at any instant Is directly proportional to number of undecayed nuclei present in the sample at that instant.
$d{{t}_{{}}}$
Here ${{N}_{0}}$ is the no. of nuclei present initially at t=0
And $dN$ is the number of radioactive nuclei disintegrating in time $dt$
The negative sign depicts that the number of undecayed nuclei are decreasing with time.
Note: The time interval in which half of the radioactive nuclei originally present in the radioactive sample disintegrates is called half-life.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

